131 bin 746 Suriyeli’nin üniversiteye yerleştirildiği iddiası

İDDİA: ÖSYM tarafından açıklanan verilere göre 131 bin 746 Suriyeli genç üniversitelere yerleştirildi.

YANLIŞ

Sosyal medyada ÖSYM tarafından 131 bin 746 Suriyeli genç üniversitelere yerleştirildiği iddia edildi. Suriyeli gençlerin kura sistemi ile üniversiteye yerleştirildiği ifade edilirken, öğrencilerin ayda 800 TL öğrenim kredisi alacakları da iddiada yer aldı. İddiadaki metne göre ise Suriyeli öğrenciler en çok Tıp, Hukuk, Bilgisayar Mühendisi ve Makine Mühendisliği gibi bölümleri tercih etti.

Ancak, ilk olarak ”MizahTürk” isimli Facebook sayfasının ortaya attığı ve 131 bin 746 Suriyeli gencin üniversiteye kura ile alındığı iddiası doğru değil. Yurtdışından gelen öğrencilerin kura ile herhangi bir üniversiteye alınması mümkün değil. Nitekim YÖK’ün hazırladığı ve “Yurtdışından Öğrenci Kabulüne İlişkin Esaslar” incelendiğinde bu durumun açıklığı daha net olarak görülebiliyor. YÖK’ün yayınladığı belgede yer alan ve yabancı öğrencilerin kabul koşullarına ilişkin ilkeleri açıklayan maddede “kura ile öğrenci seçimi” ile ilgili bir hüküm (sf. 2 / 3) yok. İddiada kullanılan görselin Daily Sabah Gazetesi tarafından 17 Ağustos 2015 tarihli Suriyeli öğrenciler hakkında yaptığı bir haberden alındığı da fark edilebiliyor.

Yine metninde yer alan ve ODTÜ’yü kazandığı iddia edilen bir gencin belirttiği sözler de iddianın gerçek olmadığını ortaya koyuyor. Metinde “Ahmet Zevat” isimli gencin yeni hedefinin “çapraz geçişle” Oxford Üniversitesi olduğu belirtiliyor. Fakat, yine YÖK’ün hazırladığı 24 Nisan 2010 tarihli Önlisans ve Lisan düzeyindeki programlar arası geçişleri düzenleyen yönetmelikte veya literatürde böyle bir terim ile karşılaşılmıyor. Önlisans ve Lisans düzeyindeki programlar arasında geçiş yapmak isteyen öğrenciler sadece yatay veya dikey geçişten yararlanabiliyor.

ÖSYM’nin websitesi incelendiğinde de konuya dair herhangi bir açıklamanın olmadığı fark ediliyor. Ayrıyeten, YÖK’ün sitesi de incelendiğinde konu ile ilgili verilere rastlanmıyor. YÖK’ün son olarak 10 Ağustos tarihinde 2017 LYS tercihleri hakkındaki raporunda 422 bin 950 kişinin bir lisans programına yerleştiği ifade ediliyor. Raporda, Suriyeli öğrencilere dair herhangi bir rakam veyahut değerlendirme ise bulunmuyor.

Suriyelilere 800 TL burs mu verilecek?

İddiada yer alan ve Suriyeli öğrencilerin 800 TL öğrenim kredisi alacağı iddiaları da gerçeği yansıtmıyor. Şu an üniversitede okuyan veya yeni başlayan öğrencilerin aldığı öğrenim kredisi miktarı 425 TL. 2016 yılında Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) Türkiye’deki Suriyeli lisans öğrencilerine ayda bin 200 TL destek bursu vermişti. Söz konusu burstan faydalanmak için en az dört yıllık bir lisans bölümünde olmak ve öğrencilerin not ortalamasının en az yüzde 50 olması gibi şartlar aranıyordu.

Son olarak söz konusu iddianın kullanıcılar tarafından paylaşılması ve gelen tepkiler üzerine “MizahTürk” isimli sayfa sonradan yazıya eklediği notta ise söz konusu metnin kurgu olduğunu belirtti.

Suriyeli 131 bin 746 öğrencinin çekilişle üniversiteye yerleştirildiği iddialarını paylaşan “Suriye Vatandaşlık Bürosu” isimli Facebook sayfası ise Suriyelilere yönelik yaptığı ayrımcı ve yanlış paylaşımlarla biliniyor. Suriye Vatandaşlık Bürosu’nun daha önce ortaya attığı ve teyit.org tarafından yalanlanmış iddialara ulaşmak da mümkün.

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

YÖK, Yurtdışından öğrenci kabulüne ilişkin esaslar

Daily Sabah, Suriyeli öğrenciler eğitim yoluyla yeni bir hayata kavuşuyor, 17 Ağustos 2015

YÖK, Programlar arası geçiş ve kredi transferine ilişkin yönetmelik, 24 Nisan 2010

YÖK, 2017 LYS tercihleri hakkındaki rapor, 10 Ağustos 2017

Haber 7, 2017 KYK burs ücretleri kaç TL oldu?, 16 Ocak 2017

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB), YTB’den Suriyeli öğrencilere burs imkanı, 31 Aralık 2015