15 Temmuz’da jetlere atlamaya çalışan Resul K. iddiası

İDDİA: Darbe girişimi sırasında Kızılay’daki bir binanın çatısına çıkan Resul K. (veya Resul Y.) F-16’ya atlamak istedi. Ayrıca binadan jete cisim atan vatandaşların fotoğrafı yayınlandı.

YANLIŞ

15 Temmuz darbe girişiminin ardından yayılan yanlış bilgilerden biri Kızılay Medyanı’nı üzerinde alçak uçuş yapan jetlerin üzerine bir binanın tepesine çıkarak atlamaya çalışan kişi ile ilgiliydi.

Bu haber sosyal medya kullanıcıları tarafından paylaşıma sokuldu.


fatih-tezcan-ucaga-atlama

Ayrıca Kızılay Meydanı’nındaki bir binanın tepesinde jetlere taş atan vatandaşlar olduğu iddiası da aşağıdaki görselle dolaşıma girdi.

15-temmuz-tas-atan-vatandas

15-temmuz-tas-atan-vatandas

İddiaya dayanak olarak kullanılan yukarıdaki görselin montajsız hali 2004 tarihinde bir forumda yayınlanmış. Aşağıda orjinali görüntülenebilecek fotoğrafta Kızılay’ın ortasında bulunan lale şeklindeki ışıklı panonun da bulunmadığı dolayısıyla fotoğrafın 15 Temmuz darbe girişimi gecesinden olamayacağı söylenebilir.

kızılay-meydani

Montajlanan görsel Hürriyet gibi bazı haber sitelerinin konuyla alakası olmayan haberlerinde de kullanılırken 15 Temmuz gecesi Soysal İş Hanı’nın çatısına çıkarak jete atlamaya veya cisim atmaya çalışan insanların olduğuna dair güvenilir bir kaynak da bulunmuyor.

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz.