1922 ve 1948’de Tanrı’nın koruyacağı bir kraliçe yoktu

İDDİA / Fotoğraf: 1922 yılında İngiltere, İstanbul İşgali sırasında Ramazan ayında camiiye “Tanrı Kraliçe’yi Korusun” mahyası astı.

YANLIŞ

Sosyal medyada dolaşan bir görselde 1922 İstanbul İşgali sırasında bir camiiye “Tanrı Kraliçe’yi Korusun” mahyası asıldığı iddia edildi. Son günlerde ortaya çıkan bir başka görselde ise Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) iktidarda olduğu 1948 yılında Selimiye camiisine “Tanrı Kraliçe’yi Korusun” mahyası asıldığı iddia edildi.

“God Save the Queen” (Tanrı Kraliçeyi Korusun) İngiltere’nin ulusal marşı olarak 1700’lü yıllardan beri kullanıldığı, marşın hükümdar erkek için ise “God Save the King” (Tanrı Kral’ı Korusun) olarak değiştirildiği biliniyor.

Vikipedi’deki verilere göre 1910-1936 tarihleri arasında tahtta V. George oturuyordu ve eğer bu mahya 1922 veya 1948 yılına ait olsaydı üzerinde Tanrı Kral’ı Korusun yazması gerekirdi. 1922 gibi eski bir tarihe ait çok az görüntülü kaydın olduğu da düşünüldüğünde iddiaya konu alan görüntünün doğru olamayacağı söylenebilir.

taht-tarihleri

II. Elizabeth ise tahta 6 Şubat 1952 tarihinde çıktı.

camii-mahya-2

Bununla birlikte Kıbrıs Postası’nda yer alan yazıda, mahyanın 1950’li yıllarda, İngiltere’nın Kıbrıs üzerindeki hakimiyeti sürerken Lefkoşa’daki Selimiye Camii’ne asıldığı belirtiliyor.

CNN Türk’te yer alan bir haberde ise fotoğrafın Mehmet Yaşın arşivinden olduğu ve “Sarı Kehribar” isimli kitabında yer aldığı belirtiliyor. Kitapta da fotoğrafın Kıbrıs’tan olduğu ifade ediliyor.

YAYIN TARİHİ: 28.06.2016

SON GÜNCELLEME: 03.02.2017 / 11:08

  • Mahyanın 1948 yılına ait olduğu iddiası eklendi.
  • II. Elizabeth’in tahta çıkış tarihi eklendi.
  • İngiliz kraliyet ailesi listesi eklendi.

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz.