1962’de yayımlanan bir dergide 2022 yılının tasvir edildiği iddiası

İDDİA: 1962'de İtalya'da yayımlanan bir dergide 2022'nin nasıl görüneceği anlatılıyor.

KARMA

Sosyal medyada paylaşılan iddiaya göre 1962 yılında İtalya’daki bir dergide yayınlanan görsel, dünyanın 2022 yılındaki halini öngörmüştü. Domenica del Corriere isimli derginin arka kapağında yer alan görselde insanlar cam fanusla kaplı kişiye özel araçlarda seyahat ediyor. 

Medyanın51 Tonu isimli kullanıcı tarafından 3 Mayıs 2020’de Twitter’da paylaşılan görsel bin kişi tarafından beğenildi.

Bahsi geçen illüstrasyon 1962 tarihli La Domenica del Corriere isimli dergide yayımlanmış, ancak görselin 2022’deki karantinayı tasvir ettiğini söylemek mümkün değil. Görseller şehir trafiği ve onu azaltmaya yönelik fikirlerle üretilmiş. 

Görsel La Domenica del Corriere isimli dergide yayımlanmış

Sanatçı Walter Molino tarafında çizilen ve La Domenica del Corriere dergisinin arka kapağında yer alan görselin orijinal haline Pinterest üzerinden ulaşılabiliyor. Görselin sağ alt kısmında yer alan “In città gireremo così?” başlıklı kutucukta günümüzde scooter olarak nitelenen küçük ulaşım araçlarına benzer araçlarla trafik sorunun çözülebileceği ifade ediliyor. 

1962 yılında yayımlanan derginin ön kapağında ise Molino’nun konuyla ilgili diğer bir çizimi yer alıyor. Kapakta ABD’nin New York şehrinde Noel günü trafiğin sıkıştığı ve arka kapakta da yer alan George A. Compton isimli postacının arabaların üzerinden yürüyerek işini yapmaya çalıştığı ifade ediliyor.  

Çizgi roman sanatçısı Molino tarafından çizilen görsellerin bugün şehir içi ulaşımda sıkça kullanılan scooterları andırdığı kesin, ancak iddia edildiği gibi 2022 diye bir tarih bilgisi bulunmuyor. 

Görsel İtalya ve ABD gibi ülkelerde de gündem oldu 

ABD’de aynı iddiayla gündem olan görsel hakkında doğrulama platformu Snopes’un 15 Mayıs 2020 tarihli bir haberi bulunuyor. Buna göre görselin 1962 yılında yayımlandığı ancak 2022 tasavvuru taşımadığı ifade ediliyor

Derginin de yayınlandığı ülke olan İtalya’da görselin biraz daha farklı bir bağlamda dolaşıma girdiği anlaşılıyor. Buna göre dergide yer alan görselin yeni koronavirüsü bildiği ve salgınla beraber yaşanan toplumdan uzaklaşmanın tahmin edildiği iddia edilmiş. Ülkede yayın yapan FactaNews isimli internet sitesi görsellerin trafik sorununa odaklandığını, 2022 yılı tahminleri ya da koronavirüs salgınıyla alakalı olmadığının altını çiziyor.

Sonuç olarak 1962 tarihli görseller gerçek ve La Domenica del Corriere isimli dergide yayımlanmışlar. Ancak çalışmalar 2022 tahmini ya da salgın sonrası hayatla ilgili olmaktan ziyade trafik sorununa odaklanmış. Yani iddiayı bu bakımdan yanlış bilgi türlerinden bağlamdan koparma olarak nitelemek de mümkün.

Kaynaklar

Pinterest, Derginin ön kapağı

Pinterest, Derginin arka kapağı

Snopes, Görseller hakkındaki içerik, 15 Mayıs 2020

FactaNews, Görseller hakkındaki haber, 15 Mayıs 2020

Plurale, Görseller hakkındaki bir yazı, Şubat 2014 

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

Pinterest, Derginin ön kapağı

Pinterest, Derginin arka kapağı

Snopes, Görseller hakkındaki içerik, 15 Mayıs 2020

FactaNews, Görseller hakkındaki haber, 15 Mayıs 2020

Plurale, Görseller hakkındaki bir yazı, Şubat 2014