2013’te bir eylemde karşı karşıya gelen Desi ve Ivan’ın hikayesi

İDDİA / Fotoğraf: 2013’te Bulgaristan’daki eylemlerde karşı karşıya gelen polis ve kadın gösterici 4 yıl sonra Onur Yürüyüşü’nde aynı pozu verdi.

DOĞRU

Son günlerde sosyal medya ve Milliyet, CNN Türk gibi haber sitelerinde, Bulgaristan’da 2013 yılında yüksek işsizlik oranı ve hükümetin kemer sıkma politikalarına karşı başlayan öğrenci eylemlerinde karşı karşıya kalan genç kadın ve polisin, 4 yıl sonra Onur Haftası’nda tekrar bir araya gelip aynı pozu verdiği iddia edildi.

2013’teki gösteriler sırasında Desi isimli genç bir kadın ağlayarak polise isyan etmiş ve meşhur bir fotoğraf karesi ortaya çıkmıştı. Dünyada yankı uyandıran bu karedeki Ivan isimli polisin mesleğini sorguladığı ve sürdürdüğü polislik görevinden ayrıldığı iddiaları da haberlerde yer aldı. Geçen süre zarfında ise arkadaş oldukları belirtilen Desi ve Ivan’ın, Haziran ayında yapılan Onur Haftası yürüyüşüne katıldıkları ve yeni bir fotoğraf çektirerek paylaştıkları ifade edildi.

2013’te bir eylemde karşı karşıya gelen Desi ve Ivan’ın bir araya gelerek tekrar fotoğraf çektirdikleri iddiası doğru.

Desi ile karşı karşıya geldiği eylemdeki fotoğrafın ardından Ivan Yordanov görevinden istifa etti ve Kıbrıs’a taşındı. Ivan’ın kendi Facebook hesabından Desi ile Onur Haftası’nda birlikte çektirdikleri fotoğrafı profil fotoğrafı yaptığını görmek mümkün. Desi Nikolova’nın da kendi Facebook profilinde fotoğraflarla ilgili paylaşımlarını bulmak mümkün.

İvan’ın 14 Haziran’da “İn Life” isimli Bulgaristan kanalına verdiği ve  “İnsanlar benim tek umudum” başlığıyla sunulan röportaja da buradan ulaşılabilir.

Bu röportajda, 31 yaşındaki Ivan Yordanov, Desi ile ilk karşılaştıkları eylem sırasında altı yıldır polislik yaptığını ve bir süredir bu mesleği bırakmayı düşündüğünü ifade ediyor. Eylemler sırasında polisin göstericilere karşı uyguladığı şiddetten çok etkilendiğini, Desi’nin karşısında ona büyük bir öfke, çaresizlik ve umutsuzluk içerisinde baktığını anlatıyor. O olaylardan sonra görevinden ayrılıp Kıbrıs’a gittiğini ifade eden Ivan, Bulgaristan’a döndükten sonra katıldığı ilk Onur Yürüyüşü olduğunu ve ikinci fotoğrafı bilerek çektirdiklerini aktarıyor. Bu iki fotoğrafın da kendisi için çok önemli olduğunu ve  gelen tepkilere rağmen ikisinden de utanmadığını ekliyor.

teyit.org’un ulaştığı Ivan Yordanov, bu konuda kendisine ulaşıldığı için memnun olduğunu ifade etti. İddialara konu olan bu fotoğraftaki kişilerin kendisi ve Desi olduğunu doğruladı. Türkiye’deki insanların bu konuya ilgi duymasının ve fotoğraftan etkilenmesinin de çok sevindirici olduğunu ekledi.

Fotoğrafı çekerek sosyal medyaya yükleyen kişi ise Yavor Karaivanov isimli Bulgar bir sanatçı. Bulgaristan’daki LGBTİ bireylerin haklarını savunan Sofia Pride isimli Facebook grubu da, 12 Haziran’da Yavor’un fotoğrafını paylaştı. Ayrıca 13 Haziran’da yazılmış ve 2013’ten itibaren yaşanan olayları özetleyen bir yazıya ulaşmak da mümkün.

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar:

Facebook, Ivan’ın profilinde Desi ile fotoğrafı

Facebook, Desi Nikolova’nın kendi profilinde paylaştığı Ivan ile fotoğrafları

In Life, Ivan’ın verdiği  İnsanlar benim tek umudum” başlığıyla sunulan röportaj, 14 Haziran 2017

Ivan Yordanov ile yapılan görüşme, 17 Haziran 2017

Facebook, Yavor Karaivanov’un profili

Facebook, Sofia Pride grubunun sayfası

Facebook, Yavor Karaivanov’un fotoğrafının Sofia Pride sayfasında paylaşıldığı post, 12 Haziran 2017

Voinaimir.info, 2013’ten itibaren yaşanan olayları özetleyen bir yazı, 13 Haziran 2017