24 Haziran’ı gösteren bir takvim yaprağında “Geldikleri gibi giderler” yazdığı iddiası

İDDİA / Fotoğraf: 24 Haziran 2018 gününü gösteren bir takvim yaprağında “Geldikleri gibi giderler” yazıyor.    

YANLIŞ

Sosyal medyada paylaşılan ve teyit.org’a ihbar olarak gönderilen görselde, 24 Haziran 2018 tarihli bir takvim yaprağında Atatürk’ün “Geldikleri gibi giderler” sözünün yazdığı iddia edildi.

“Kemalist Soner” isimli kullanıcı tarafından 22 Nisan 2018’de Twitter’da paylaşılan görsel yaklaşık bin 300 kişi tarafından beğenildi. Görsel aynı zamanda CHP Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen tarafından da paylaşıldı.

Takvim yaprağı görüntüsü montajlanmış

Ancak fotoğraftaki takvimin 24 Haziran 2018 sayılı yaprağında Atatürk’ün “Geldikleri gibi giderler” sözünün yazdığı iddiası doğru değil. Fotoğraf montajlanmış.

Söz konusu görselin orijinaline bakıldığında takvimde “Geldikleri gibi giderler” sözünün yazmadığını görmek mümkün. Saatli Maarif Takvimi’ne ait görselin 24 Haziran 2018 tarihindeki yaprağında ise Sokrates’e ait olduğu belirtilen şu söz bulunuyor:

“İnsanın şerefiyle yaşayabilmesi için en kısa ve en emin yol, olduğu gibi görünmektir.”

Saatli Maarif Takvimi’nin bulunduğu görselin 19 Nisan 2018’de çeşitli Facebook sayfaları tarafından paylaşıldığını görmek mümkün.

Saatli Maarif Takvimi’nden biçimsel olarak birtakım farklılıklar barındırsa da içeriği aynı olan Büyük Saatli Maarif Takvimi’nin 24 Haziran 2018 gününü gösteren yaprağında Sokrates’in ait olduğu belirtilen sözün kullanıldığı görülebiliyor.

Takvimin arka sayfasında bahsi geçen sözle ilgili herhangi bir şeye rastlanmıyor.

Kaynaklar

Hatay Hayranları isimli Facebook sayfası Vatan İçin Tek Yürek isimli Facebook sayfası Büyük Saatli Maarif Takvimi’nin, 24 Haziran 2018 tarihli yaprağının önlü arkalı fotoğrafı

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

Hatay Hayranları isimli Facebook sayfası Vatan İçin Tek Yürek isimli Facebook sayfası Büyük Saatli Maarif Takvimi’nin, 24 Haziran 2018 tarihli yaprağının önlü arkalı fotoğrafı