A Haber’in ‘Hollanda polisi atom bombası attı’ alt bandı kullandığı iddiası

İDDİA / Fotoğraf: A Haber’de “Hollanda polisi atom bombası attı” alt bandıyla bir haber yayımlandı.

YANLIŞ

Sosyal medyada dolaşıma giren bir ekran görüntüsüyle A Haber’in “Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya’nın Hollanda’dan sınır dışı edilmesini protesto eden göstericilere polisin atom bombası attığı” yönünde bir haber yayınladığı iddia edildi.

 

Ancak iddia gerçeği yansıtmıyor. Şu anda A Haber’de değil Anadolu Ajansı’nda çalışmakta olan Büşra Akın’ın yer aldığı ekran görüntüsüne yapılan ilk montaj bu değil. Daha önce de aynı görsel, “Türkiye turist kaynıyor” alt bandı ile dolaşıma girmişti.

Ekran görüntüsünün bir diğer versiyonunda ise daha önce giyim tarzıyla gündeme gelen spiker Büşra Akın’ın İsrail gazetesi Haaretz yazarı Gideon Levy ile röportaj yaptığı görülüyor.

Ancak A Haber’de bu röportajın yapıldığına dair bir video kaydına ulaşamadık. Bununla birlikte sosyal medyada dolaşıma giren montajlı görsel ile aynı fotoğraf olduğunu söylemek mümkün.

Aynı görselin başka bir versiyonu Facebook’ta 30 Ocak 2019’da tekrar dolaşıma girdi. Bu kez spiker Büşra Akın’ın bulunduğu karede montajlanarak “AB ülkeleri Türkiye’den borç istedi.” alt bandı kullanılmıştı.

 

Güncelleme: Facebook paylaşımları eklendi. 30 Ocak 2019 / 09:35

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz.