A Haber’in “Muharrem İnce’nin İzmir mitingine katılım olmadı” alt bandı kullandığı iddiası

İDDİA / Fotoğraf: A Haber, "Muharrem İnce'nin İzmir mitingine katılım olmadı" şeklinde alt bant kullandı.  

YANLIŞ

Sosyal medyada paylaşılan ve teyit.org’a ihbar olarak gönderilen bir fotoğrafta, A Haber’in CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’nin 21 Haziran’da İzmir’de düzenlediği mitinge hiç kimsenin gelmediğine dair bir alt bant kullandığı iddia edildi. İddiada, A Haber’in yayınladığı görüntülerde boş bir meydan görüntüsünün altına “Muharrem İnce’nin İzmir mitingine katılım olmadı” şeklinde bir alt bant yerleştirdiği belirtildi.

Sözcü-Kalem isimli sayfa tarafından 22 Haziran 2018’de Facebook’a yüklenen görsel yaklaşık 6 bin kişi tarafından beğenildi ve paylaşıldı. Yine İzci isimli sayfa tarafından Facebook’a yüklenen görsel yaklaşık 5 bin kullanıcı tarafından paylaşıldı.  

Görüntü montajlanmış

Ancak A Haber’in, Muharrem İnce’nin İzmir mitinginde boş bir meydan fotoğrafı kullandığı ve haberi “Muharrem İnce’nin İzmir mitingine katılım olmadı” şeklinde alt bantla verdiği iddiası doğru değil. Görsel montajlanmış.

A Haber muhabiri Murat Ovucu’ya ait görüntünün 5 Eylül 2017 tarihinde Ağustos ayı enflasyon rakamlarının açıklandığı bir haberden alındığını söylemek mümkün.

2017 tarihli haberin görüntüleri izlendiğinde, montajlanan fotoğrafta A Haber’in ekranın altında yer alan dolar, saat ve haber akışının yer aldığı bantın olmadığı fark edilebiliyor.

Buna ek olarak Muharrem İnce’nin 21 Haziran’daki İzmir mitinginin saat 19.00’da başladığı ifade ediliyor. Yaklaşık 1 saat süren miting sırasında, A Haber’in saat 19.00’dan saat 19.59’a kadar Muharrem İnce’nin İzmir mitingi ile ilgili herhangi bir haber yapmadığı görülebiliyor.

İnce’nin İzmir mitingine katılım yoğun ancak kesin sayı hakkında çeşitli iddialar var

CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’nin, 21 Haziran 2018’de İzmir’de düzenlendiği mitinge katılım yoğun oldu ancak tam say hakkında çeşitli iddialar var. Sözcü Gazetesi mitingi yerinden 3 milyon kişinin sosyal medyadan ise 2.5 milyon kişinin izlediği belirtiyor. Hürriyet Gazetesi ise mitinge katılanların sayısını 2 milyon olarak veriyor. Evrensel Gazetesi de haberinde alanda 2.5 milyon kişinin olduğunun anons edildiğini ifade ediyor.

 

 

Kaynaklar

Sabah Gazetesi, Ağustos ayı enflasyon rakamları açıklandı, 5 Eylül 2017

Cumhuriyet Gazetesi, İnce'den tarihi miting, 21 Haziran 2018

A Haber, 19.00-20.00 saatleri arası yayın akışı

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

Sabah Gazetesi, Ağustos ayı enflasyon rakamları açıklandı, 5 Eylül 2017

Cumhuriyet Gazetesi, İnce'den tarihi miting, 21 Haziran 2018

A Haber, 19.00-20.00 saatleri arası yayın akışı