A Haber’in “A Haber’i izleyenler diğer kanalları izleyenlerden daha eyitimli” alt bandı kullandığı iddiası

İDDİA: A Haber, “A Haber’i izleyenler diğer kanalları izleyenlerden daha eyitimli” şeklinde alt bant kullandı.  

YANLIŞ

Sosyal medyada paylaşılan ve teyit.org’a ihbar olarak gönderilen bir fotoğrafta, A Haber’in Memleket Meselesi programında “A Haber’i izleyenler diğer kanalları izleyenlerden daha eyitimli” şeklinde bir alt bant kullandığı iddia edildi.

Twitter’da Esra Pekdemir isimli kullanıcı tarafından 1 Ağustos 2018 tarihinde paylaşılan fotoğraf, yaklaşık bin 500 defa retweetlendi ve üç bin 200 beğeni aldı.

İddiaya konu olan fotoğraf, Facebook’ta da aynı ifadelerle şimdiye kadar yaklaşık bin 300 defa paylaşıldı ve iki bin 300 beğeni aldı. Facebook ve Twitter’da birçok kullanıcı aynı görseli benzer ifadelerle paylaştı.

Görüntü montajlanmış

Ancak A Haber’in, Memleket Meselesi programında “A Haber’i izleyenler diğer kanalları izleyenlerden daha eyitimli” şeklinde bir alt bant kullandığı iddiası doğru değil. Görüntü, A Haber’in 7 Mart 2018 tarihli Memleket Meselesi programından alınarak montajlanmış. Alt bandın orijinalinde “Son kamuoyu yoklaması A Haber’de!” yazıyor.

Fakat görüntünün sol alt köşesinde o güne ait Euro kuru dikkat çekiyor. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın (TCMB) verilerine göre söz konusu kur (4,71) 7 Mart 2018’e ait.

A Haber’de Afrin Harekatı sürerken her gün 21:00’da yayımlanan programın 7 Mart 2018 tarihli bölümü, saat 21:36’dan itibaren izlendiğinde A&G Araştırma Şirketi Başkanı Adil Gür’ün Afrin Harekatı’na yönelik kamuoyu araştırması sonuçlarını paylaştığı görülüyor.

Montajlanan fotoğrafa dikkatli bakıldığında, Gür’ün arkasındaki tabloyu görmek mümkün. Bu tablo, A & G’nin Afrin Harekatı’na yönelik yapmış olduğu kamuoyu yoklamasına ait.

Hitit TV’nin 8 Mart 2018 tarihli haberinden söz konusu programda Gür’ün açıklamış olduğu kamuoyu araştırması sonuçlarına ulaşmak mümkün. Ayrıca Sabah Gazetesi’nin bir haberinden de Gür’ün programda yapmış olduğu açıklamalara ulaşılabiliyor.

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

A Haber, Memleket Meselesi programının 7 Mart 2018 tarihli bölümü

A Haber, Adil Gür’ün ilgili açıklamaları, 7 Mart 2018

TCMB, Günlük döviz kuru verileri

A&G, Araştırma Şirketi hakkında medyada çıkan haberler

Hitit TV, Kamuoyu araştırması sonuçları, 8 Mart 2018

Sabah, A&G’nin kamuoyu araştırması ile ilgili haber, 7 Mart 2018