A Haber’in “ABD’yi TL korkusu sardı” şeklinde bir alt bant kullandığı iddiası

İDDİA / Video: A Haber, "ABD'yi TL korkusu sardı" şeklinde bir alt bant kullandı.  

DOĞRU

Sosyal medyada paylaşılan ve teyit.org’a birçok defa ihbar olarak gönderilen videoda, A Haber’in yaptığı bir haberde, “ABD’yi TL korkusu sardı” şeklinde alt bant kullandığı iddia edildi.

Anti AKP isimli sayfa tarafından 28 Mayıs 2018’de Facebook’a yüklenen video şimdiye kadar 500 bin kişi tarafından görüntülendi. Video, Kaç Saat Oldu? isimli hesap tarafından 29 Mayıs 2018’de Twitter’da da paylaşıldı ve yaklaşık 13 bin kullanıcı tarafından beğenildi.

Video gerçek ancak eski tarihli

Videonun, A Haber’in yaptığı haberde “ABD’yi TL korkusu sardı” şeklinde bir alt bant kullandığını gösterdiği iddiası doğru ancak video 2016 yılına ait.

“Dünya TL seferberliğini konuşuyor”, “TL’ye Destek Sistemi Değiştirebilir” ve “TL’nin Yıldızı Parlıyor” gibi alt bantların da kullanıldığı haberin tamamını izlemek mümkün.

A Haber’in, “ABD’yi TL korkusu sardı” şeklinde alt bant kullandığı iddiasıyla paylaşılan videonun 9 Aralık 2016’daki ekonomi bülteninde yayınlandığını söylemek mümkün.

Buna ek olarak ekranda yer alan göstergelerde doların 3.46 TL, euronun ise 3.66 olduğu görülebiliyor. 9 Aralık’taki dolar ve euronun TL paritesine bakıldığında da söz konusu rakamların uyuştuğu fark ediliyor.

Son olarak, A Haber ile aynı yayın grubuna bağlı Sabah Gazetesi tarafından 8 Aralık 2016’da yapılan “Stratfor: Erdoğan’ın küresel sistemi değiştiriyor!” başlıklı bir habere de rastlanıyor.

Kaynaklar

A Haber, ABD'yi TL korkusu sardı, 9 Aralık 2016

Hürriyet Gazetesi, Merkez Bankası Kurları, 9 Aralık 2016

Sabah Gazetesi, Stratfor: Erdoğan'ın küresel sistemi değiştiriyor, 8 Aralık 2016

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

A Haber, ABD'yi TL korkusu sardı, 9 Aralık 2016

Hürriyet Gazetesi, Merkez Bankası Kurları, 9 Aralık 2016

Sabah Gazetesi, Stratfor: Erdoğan'ın küresel sistemi değiştiriyor, 8 Aralık 2016