A Haber’in ‘CHP’nin akıl almaz nanoteknolojik hilesi’ alt bandı kullandığı iddiası

İDDİA: A Haber "CHP'nin akılalmaz nanoteknolojik hilesi" şeklinde bir alt bant kullandı.

YANLIŞ

Sosyal medyada paylaşılan bir görselde A Haber’in 7 Mayıs 2019’daki bir programda Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) İstanbul’daki büyükşehir belediye seçiminin yenilenmesi kararı aktarılırken “CHP’nin akılalmaz nanoteknolojik hilesi” şeklinde bir alt bant kullandığı iddia edildi. İddiaya göre aynı alt bantta “Zarftaki 4 oydan sadece büyükşehir oyu nanomakinelerce değiştirildi” ifadesi de bulunuyor.

Ancak A Haber’in “CHP’nin akılalmaz nanoteknolojik hilesi” şeklinde bir alt bant kullandığı iddiası doğru değil. 7 Mayıs 2019’da yayımlanan haberin orijinalinde bulunan alt bantta “İstanbul’da seçim 23 Haziran’da” yazıyor.

Görsel montajlanarak oluşturulmuş

Medya Takip Merkezi arşivinden A Haber’in 7 Mayıs 2019 saat 09.58’de yaptığı yayına ulaşılabiliyor. Bu yayının ilgili dakikasında sunucunun YSK’daki muhabire bağlanıp 23 Haziran’da yapılmasına karar verilen seçimler hakkında bilgi aldığı görülüyor.

İddia görseldeki alt bandın altındaki kayan yazıların yayındaki yazılarla aynısı olduğu fark edilebiliyor. Bunun dışında görseldeki yazım yanlışları da dikkat çekiyor. Çünkü Türk Dil Kurumu’na göre “nanoteknoloji” kelimesi birleşik yazılıyor.

Ayrıca iddia görselde, normalde ekranın sol alt köşesindeki Dolar kurunun da silindiği anlaşılıyor.

Yayının tamamı izlendiğinde sol alt köşede sürekli değişen kurlar görülüyor.

Kaynaklar

Medya Takip Merkezi, A Haber yayın arşivi, 7 Mayıs 2019

TDK, Nanoteknolojinin yazımı

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

Medya Takip Merkezi, A Haber yayın arşivi, 7 Mayıs 2019

TDK, Nanoteknolojinin yazımı