A Haber’in ‘İmamoğlu döneminde minareler depremle yıkıldı’ alt bandı doğru mu?

İDDİA: A Haber 26 Eylül İstanbul depremiyle ilgili “İmamoğlu döneminde minareler depremle yıkılmaya başladı” şeklinde bir alt bant kullandı.

YANLIŞ

Sosyal medyada paylaşılan ve Teyit’e ihbar olarak gönderilen bazı paylaşımlarda İstanbul’da 26 Eylül 2019’da gerçekleşen 5,8 büyüklüğündeki depremin ardından A Haber’in depremle ilgili “İmamoğlu döneminde minareler depremle yıkılmaya başladı” şeklinde bir alt bant kullandığı iddia edildi.

Twitter’daki bir kullanıcının paylaştığı görsel şimdiye kadar yaklaşık 200 retweet ve bin 800 beğeni aldı.

Ancak A Haber böyle bir alt bant kullanmadı. A Haber’in yayını izlendiğinde 26 Eylül 2019’da iddia konusu görselde belirtilen saat olan 15.23’te “Valilik: İstanbul’da okullar bugün tatil edildi” ve “Kızılay Başkanı: Artçılar sürebilir, hasarlı evlere girmeyin” alt bantlarının kullanıldığı anlaşılıyor.

Aynı görüntülere A Haber’in YouTube kanalından da ulaşılabiliyor.

Söz konusu iddia yanlış bilginin en yaygın 7 türünden “manipülasyon”a örnek olarak gösterilebilir. Teyit, A Haber’in kullandığı iddia edilen alt bantlarla ilgili daha önce de pek çok analiz yayımladı.

Kaynaklar

Medya Takip Merkezi Arşivi

YouTube, A Haber’in yayınının videosu, 26 Eylül 2019

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

Medya Takip Merkezi Arşivi

YouTube, A Haber’in yayınının videosu, 26 Eylül 2019