A Haber’in “Rahip Brunson 15 Temmuz’da İzmir’i savundu” alt bandı kullandığı iddiası

İDDİA: A Haber, “Rahip Brunson 15 Temmuz gecesi darbecilere karşı hayatını riske atarak İzmir’i savundu” şeklinde alt bant kullandı.

YANLIŞ

Sosyal medyada paylaşılan ve teyit.org’a ihbar olarak gönderilen bir görselde, A Haber’in “Rahip Brunson’ın 15 Temmuz gecesi hayatını riske atarak darbecilere karşı İzmir’i savunduğu ortaya çıktı” şeklinde alt bant kullandığı iddia edildi.

“Karanlıktaki Aydınlık” isimli sayfa tarafından 14 Ekim 2018’de Facebook’a yüklenen görsel, bin 300 kişi tarafından beğenildi ve yaklaşık 3 bin kişi tarafından paylaşıldı. Yine, “Ata Türkiyem” isimli sayfa tarafından Facebook’a yüklenen aynı görsel ise yaklaşık 5 bin kişi tarafından paylaşıldı.

Görsel montajlanmış

Ancak, A Haber’in “Rahip Brunson’ın 15 Temmuz Gecesi darbecilere karşı hayatını riske atarak İzmir’i savunduğu ortaya çıktı” şeklinde bir alt bant kullandığı iddiası doğru değil. A Haber’in kullandığı alt bandın “Brunson’ın tutukluluğunun devamına karar verildi” şeklinde olduğu görülebiliyor.

18 Temmuz 2018 tarihli A Haber öğle ajansında yayınlanan Brunson Davası ile ilgili haberin tamamını izlemek mümkün. Söz konusu haberin yayınlandığı tarih, Brunson davasının devam ettiği ve tutukluluğunun sürdüğü döneme tekabül ediyor.

Haberin videosunun Sabah Gazetesi’nin internet sitesinde de paylaşıldığı görülebiliyor

A Haber hakkında benzer bir montaj görsel daha paylaşıldı  

Yine Brunson davasının ardından 12 Ekim 2018’de Twitter üzerinden A Haber ile ilgili bir iddia daha ortaya atıldı. Bir Twitter hesabından paylaşılan ekran görüntüsünde A Haber’in “Rahip Brunson gizli müslüman mı? Osmanlı arşivlerindeki belgeye göre gerçek adı “Ragıp Bulunsun” şeklinde bir alt bant kullandığı iddia edildi.

Fakat bu görselin de montajlandığını söylemek mümkün. A Haber’in “Rahip Brunson Gizli müslüman mı?” alt bandını kullandığı iddiası doğru değil. 26 Eylül 2018 tarihli A Haber canlı yayın videosunda kullanılan alt bandın “Ayder’e Türkiye’nin en uzun teleferik hattı” şeklinde olduğu görülebiliyor.

Ayrıca A Haber’in 26 Eylül 2018 tarihli haberini de izlemek mümkün.

Buna ek olarak görselin sağ üst köşesinde yer alan belge de montajlanmış. Söz konusu fotoğraf, Yeni Şafak Gazetesi tarafından 6 Mart 2016 tarihinde yapılan “Osmanlı’dan günümüze kimlik kartları” başlıklı haberde bir vatandaşın nüfus cüzdanı olduğu iddiasıyla paylaşılmıştı.

Ne olmuştu?

ABD vatandaşı Pastör Andrew Craig Brunson’ın “terör örgütü adına suç işlemek ve casusluk” suçlamalarıyla yargılandığı dava ABD ve Türkiye arasında bir süredir kriz yaratan bir konu olarak gündemde. Ekim 2016’da gözaltına alınan Brunson, aynı suçlardan Aralık 2016’da tutuklanmıştı. Temmuz ayındaki duruşmada tutukluluğu ev hapsine çevrilen Brunson, geçtiğimiz hafta 12 Ekim 2018 günü 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası aldı ve yattığı süre göz önünde bulundurularak tahliye edildi.

teyit.org, A Haber alt bantları hakkında birçok analiz yayınladı

teyit.org, A Haber’in kullandığı iddia edilen alt bantlar hakkında daha önce birçok kez analiz yayınladı. teyit.org’un şimdiye kadar A Haber alt bantları hakkında yayınladığı analizleri içeren Twitter Anları’na da ulaşmak mümkün.

Yazar

Pelin Furuncı

Kaynaklar

Medya Takip, A Haber öğle ajansı, 18 Temmuz 2018, 14:39

Sabah Gazetesi, ABD’li Rahip Brunson davasında karar verildi, 18 Temmuz 2018

Medya Takip, A Haber öğle ajansı, 26 Eylül 2018, 14:41

Yeni Şafak, Osmanlı’dan Günümüze Kimlik Kartları, 6 Mart 2016

BBC News, Brunson Davasında karar açıklandı: 3 Yıl 1 Ay 15 gün hapis cezasına çarptırılan Pastör serbest, 12 Ekim 2018

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Yazar

Pelin Furuncı

Kaynaklar

Medya Takip, A Haber öğle ajansı, 18 Temmuz 2018, 14:39

Sabah Gazetesi, ABD’li Rahip Brunson davasında karar verildi, 18 Temmuz 2018

Medya Takip, A Haber öğle ajansı, 26 Eylül 2018, 14:41

Yeni Şafak, Osmanlı’dan Günümüze Kimlik Kartları, 6 Mart 2016

BBC News, Brunson Davasında karar açıklandı: 3 Yıl 1 Ay 15 gün hapis cezasına çarptırılan Pastör serbest, 12 Ekim 2018