A Haber’in “Şeker hastalığı bitecek” alt bandı kullandığı iddiası

İDDİA / Fotoğraf: A Haber “14 fabrika özelleştirilince şeker hastalığı %14 düşecek” alt bandı kullandı.

YANLIŞ

Sosyal medyada paylaşılan bir görselde, A Haber’in şeker fabrikalarının satışı ile ilgili “Şeker hastalığı bitecek” ve “14 fabrika özelleştirilince şeker hastalığı %14 düşecek” alt bandı kullandığı iddia edildi.

Ekran görüntüsü Twitter’da milletvekilleri tarafından da paylaşılırken, görselin yer aldığı bazı tweetler 2 binden fazla retweet ve 3 binden fazla beğeni aldı.

Ancak A Haber’in şeker fabrikalarının satışı ile ilgili kullandığı alt bandı gösterdiği iddia edilen ekran görüntüsü montaj.

Alt bantta “Darmık Dağı Bombalanıyor” yazıyor

A Haber’in Afrin Harekatı kapsamında TSK’nın Darmık Dağı’na düzenlediği operasyonu haberleştirdiği 31 Ocak tarihinde saat 11:53’te alt bantta “Darmık Dağı Bombalanıyor” yazdığını görmek mümkün.

Ayrıca görüntüde BIST endeksinin 119,888’de olduğu, şeker fabrikalarının özelleştirilmesiyle ilgili haberlerin çıktığı son birkaç günde endeksin bu seviyelere gelmediğini söylemek de mümkün.

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz.