Aamir Khan’ın LÖSEV’e 2 milyon dolar bağış yaptığı iddiası

İDDİA: Aamir Khan LÖSEV’e 2 milyon dolar bağış yaptı.

YANLIŞ

Sosyal medyada yer alan paylaşımlarda Türkiye’yi ziyarete gelen Bollywood yıldızı Aamir Khan’ın Lösemili Çocuklar Vakfı’na (LÖSEV) 2 milyon dolar bağış yaptığı iddia edildi. Bir milyondan fazla takipçisi olan Enteresan Bilgiler Ansiklopesi isimli Facebook sayfasında iddia, 22 binden fazla beğeni aldı.

 

Ancak iddia doğru değil. LÖSEV yetkilileri teyit.org’a bu iddianın doğru olmadığını aktardı. LÖSEV ayrıca resmi web sitesinden ve Twitter hesabından yaptığı açıklamayla da iddianın doğru olmadığını duyurdu.

Sosyal medyada yer alan bazı paylaşımlarda ünlü oyuncu ve yönetmen Aamir Khan’ın Türkiye ziyareti esnasında LÖSEV’e bağış yaptığı duyurulmaktadır. Vakfımızın banka kayıtlarına yansıyan herhangi bir bağışı söz konusu değildir. Kamuoyuna duyurulur.

Aamir Khan’ın filmlerinin gösterim haklarına sahip olan ve Khan’ın Türkiye’ye gelmesine öncülük eden FilmArtı şirketi yetkilileri de teyit.org’a yaptıkları açıklamayla böyle bir bağışın söz konusu olmadığını belirtti.

LÖSEV’in bağış sayfasından nasıl bağışta bulunabileceğinize göz atabilirsiniz.

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar:

LÖSEV, Aamir Khan’ın LÖSEV’e bağış yapmadığıyla ilgili açıklama, 9 Ekim 2017

Twitter, Aamir Khan’ın LÖSEV’e bağış yapmadığıyla ilgili açıklama, 9 Ekim 2017