ABD Başkanı Trump’a ait olduğu iddia edilen video

İDDİA: Videoda ABD Başkanı Donald Trump okulda çocuklarla oynuyor.

YANLIŞ

Facebook’ta yapılan bir paylaşımda Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump’ın bir okulda çocuklarla bir araya gelerek onlarla oynadığı anları gösterdiği iddia edilen bir video yer aldı. 2017’den bu yana sitede yer alan görüntü toplamda 71 bin paylaşım ile 4 milyon görüntülenmeye ulaştı. Paylaşım 20 Ekim 2019 itibari ile de 8 bin paylaşım alarak yeniden yayılmaya başladı. Video YouTube üzerinden de Donald Trump olduğu iddiası ile 1 Aralık 2017 tarihinde paylaşılmış.

Ancak videonun ABD Başkanı Trump’ı gösterdiği iddiası doğru değil. Videodaki kişi Trump’ı taklit eden Anthony Atamanuik isimli bir komedyen. Video ise “The President Show” programdan.

Görüntüler bir televizyon programından

Anthony Atamanuik’in hazırladığı “The President Show”, Amerika Birleşik Devletleri’nde yayın yapan Comedy Central isimli kanalda yer alıyor. Söz konusu video ise aynı şovun 12 Mayıs 2017 tarihinde YouTube sayfasına yüklenen “Donny Goes to School – The President Show – Comedy Central” isimli bölümünden. Videoda çocukları ziyaret eden Atamanuik, sonrasında oyuncaklarla oynamaya başlayıp okuldan ayrılmak istemiyor.

Söz konusu video, şovun birinci sezon üçüncü bölümünden. Şov ve bölümle ilgili bilgiye Comedy Central’ın internet sitesinden de ulaşmak mümkün. Atamanuik, Trump taklitlerine çeşitli sahne şovlarında da yer veriyor. Aynı şova ilişkin bilgilere geçmiş tarihte yapılan bilet satışları sayfalarından da ulaşılabiliyor. 

Video yayımlandığı tarihte Twitter’da hesabı bulunan bazı haber siteleri ve gazeteciler tarafından da paylaşılmış. Atamanuik kendi Twitter hesabında da şovun yayımlanacağı gün konuyla ilgili bir paylaşıma yer veriyor.

Anthony Atamanuik’un şovlarından kesitler, daha önce de Trump’a ait olduğu iddiasıyla internette çeşitli hesaplarda yer almıştı. Teyit, 2 Eylül 2019 tarihinde de yine dolaşıma sokulan bir videoyu yanlışlamıştı.

Sonuç olarak söz konusu paylaşımda yer aldığı gibi videoda yer alan kişi Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump değil. Parodi maksatlı çekilmiş bir video, gerçek gibi paylaşılmış.

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

YouTube, Donny Goes to School - The President Show, 12 Mayıs 2017

Comedy Central, Donny Goes to School - The President Show, 12 Mayıs 2017 

TVTaping, Free TV Tickets For The President Show, 2017

Twitter, Splitsider’ın konu ile ilgili tweeti, 12 Mayıs 2017 

Twitter, León Krauze’nin konu ile ilgili tweeti, 12 Mayıs 2017

Twitter, Anthony Atamanuik’in program duyurusu, 12 Mayıs 2017

Teyit, Küçük kızın “Siz dünyanın utanç kaynağısınız” dediği kişinin ABD Başkanı Donald Trump olduğu iddiası, 2 Eylül 2019