ABD Başkanı Trump’ın hesabından yapıldığı iddia edilen paylaşım

İDDİA: Donald Trump’ın Cumhurbaşkanı Erdoğan, Macron, Johnson ve Merkel’in fotoğrafı ile yaptığı paylaşımda “İki Türk, bir Alman, bir Napolyon” yazdığı iddiası

YANLIŞ

Sosyal medyada @realDonaldtrodi kullanıcı adına sahip bir hesap, ismini Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald J. Trump diye değiştirerek bir fotoğraf paylaştı. Paylaşımda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Almanya Şansölyesi Angela Merkel ve İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın birlikte fotoğrafı yer alırken, iletide de “İki Türk, bir Alman ve bir Napolyon” yazıldı. Paylaşım bine yakın retweet, beş bine yakın da beğeni aldı. 

Paylaşım Medyanın51Tonu, Amberin Zaman, Mine Kırıkkanat gibi çok kullanıcılı hesaplar tarafından da Donald Trump’ın resmi hesabı zannedilerek paylaşıldı. Hatta Fox TV’de İsmail Küçükkaya yayını sırasında tweeti paylaşanın Donald Trump olduğu kanısıyla yorumlarda bulundu.

New York Times gazetesinden David Kirkpatrick de paylaşımı retweet eden isimlerden.

Hatta Malumatfuruş da Twitter hesabı üzerinden başka isimlerin de paylaşım yaptığını tespit etti. Ancak Karar gazetesi, Sabiha Doğan gibi isimler haber ve tweetlerini kısa bir süre sonra kaldırdı.

Ancak paylaşım, Donald Trump’ın kendi hesabından değil, parodi hesaptan yapıldı. 

Kullanıcı adları farklı

Paylaşımı yapan hesabın kullanıcı adı @realDonaldtrodi, ancak Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump’ın onaylı hesabının ismi @realDonaldTrump.

Trump’ın resmi hesabı mavi tikliyken, parodi hesapta herhangi bir onay bulunmadığı gibi parodi olduğu da belirtiliyor. 

Donald Trump’ı taklit eden hesabın geçmiş tarihlerde de benzer paylaşımları olduğu görülüyor. Hesap da daha sonra yaptığı Türkçe paylaşımlarla, içeriği doğrulamadan hızlıca retweet edenlerin medya okuryazarlığı seviyesine tepki gösterdi

Trump’ın orijinal hesabından 4 Aralık 2019’da yapılan paylaşımlarda, benzer bir gönderi yer almıyor.

Fotoğraf dörtlü zirveden

Fotoğraf, NATO zirvesine katılmak üzere İngiltere’de bulunan liderlerin yaptığı dörtlü görüşmeden. Görüşmede Suriye ve Libya gibi konular ele alındı. NATO’nun 70. kuruluş yıldönümünde İngiltere’de yapılan toplantılarda, hem uluslararası konular konuşuldu, hem de ikili ve heyetler arası görüşmeler yapıldı.

Sonuç olarak, paylaşım ABD Başkanı Donald Trump’a ait değil. İçerik bu yönüyle yanlış bilginin en yaygın yedi türünden taklite ve hesabın diğer iletileri de göz önüne alındığında parodi türüne dahil edilebilir.

Kaynaklar

Donald Trump’ın orijinal Twitter hesabı

Trump adına açılan parodi hesap

DW, Merkel’den dörtlü zirve açıklaması

Malumatfuruş’un konuyla ilgili tweeti, 4 Aralık 2019, 12:27

Kaynaklar

Donald Trump’ın orijinal Twitter hesabı

Trump adına açılan parodi hesap

DW, Merkel’den dörtlü zirve açıklaması

Malumatfuruş’un konuyla ilgili tweeti, 4 Aralık 2019, 12:27