ABD Dışişleri Bakanı Pompeo’ya İtalya’da köpek maması hediye edildiği iddiası

İDDİA: İtalyan bir gazeteci ABD Dışişleri Bakanı Pompeo’ya köpek maması hediye etti.

YANLIŞ

Sosyal medyada paylaşılan bir gönderide, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’ya İtalya ziyareti sırasında bir gazeteci tarafından köpek maması verildiği iddia edildi. İddiaya göre Pompeo’ya köpek mamasını veren gazetecinin “bundan günde 3 kez yerseniz, insaflı, vefalı, sadakatli olabilirsiniz, dünyada en vefakar yaratıklar köpeklerdir” dediği de belirtildi.

Bir kullanıcı tarafından 15 Ekim 2019’da Twitter’da paylaşılan video 290 bin kez görüntülendi ve yaklaşık 13 bin 300 kişi tarafından da beğenildi

Ancak, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’ya İtalya ziyareti sırasında bir gazetecinin köpek maması hediye ettiği iddiası doğru değil. Görüntülerde İtalyan gazeteci Alice Martinelli, ABD’nin ek gümrük vergi kararını protesto etmek için Bakan Pompeo’ya parmesan peyniri hediye ediyor.

Pompeo’ya peynir hediye ediliyor

Konu hakkında Washington Post gazetesinin internet sitesinde 2 Ekim 2019’da yayımlanan bir haberine rastlamak mümkün. Haberde, 1 Ekim 2019’da İtalya Başbakanı Giuseppe Conte ve ABD Dışişleri Bakanı Pompeo’nun görüşmesi öncesinde fotoğraf çekildikleri sırada bir gazetecinin ABD’nin ek gümrük vergilerini arttırma düşüncesini protesto etmek amacıyla Pompeo’ya parmesan peynir verdiği ifade ediliyor. Yine haberde yer alan videoda İtalyan gazeteci Alice Martinelli ve Pompeo’nun konuşmaları izlenebiliyor. Konuşmada Martinelli, peynirin Trump’a verilmesini rica ediyor.

Yine Reuters da yer alan alan 1 Ekim 2019 tarihli bir haberde, Pompeo’nun dört günlük İtalya ziyaretinde İtalyan bir gazeteci tarafından protesto edildiği belirtiliyor. Ayrıca haberde ABD’nin ek gümrük vergilerini artırması durumunda İtalya’daki şarap ve peynir üreticilerinin etkilenebileceği ifade ediliyor. 

Bahsi geçen görüntüleri İtalya’da yayım yapan La Repubblica isimli gazetenin YouTube kanalında da izlemek mümkün. 2 Ekim 2019’da yüklenen videonun açıklamasında ise İtalyan gazeteci Martinelli’nin, Pompeo’ya bir paket parmesan vererek sembolik bir protestoya imza attığı ifade ediliyor. 

İtalyan gazeteci Martinelli tarafından gerçekleştirilen eylemin fotoğraflara da yansıdığını söylemek mümkün. Stok fotoğraf sitesi Getty Images’da yer alan ve Alberto Pizzoli tarafından çekilen fotoğraflarda Pompeo’nun parmesan peyniri aldığı anlar da görülebiliyor.

Fotoğrafların açıklamasında ise “Le Iene” isimli programdan İtalyan gazeteci Alice Martinelli’nin 1 Ekim 2019’da gerçekleştirilen görüşme sırasında Pompeo’ya parmesan peynir verdiği ifade ediliyor. Grana Doro isimli İtalyan firma ise peynirleriyle tanınıyor

Eyleme dair görüntülerin “Kürt bir eylemci ABD Dışişleri Bakanı Pompeo’ya köpek maması verdi” şeklinde de farklı yerlerde paylaşıldığını söylemek mümkün. Verify-sy.com isimli teyit sitesinde yer alan 13 Ekim 2019 tarihli bir yazıda iddianın doğru olmadığı ifade edilmiş.

Sonuç olarak ABD Dışişleri Bakanı Pompeo’ya İtalya ziyareti sırasında köpek maması verilerek protesto edildiği iddiası doğru değil. Bahsi geçen iddia sosyal medyada en çok rastlanan yanlış bilgi türlerinden “çarpıtma” kategorisine yerleştirilebilir. 

Kaynaklar

Washington Post, Konu hakkında yapılan haber, 2 Ekim 2019

Reuters, Konu hakkındaki başka bir haber, 1 Ekim 2019

YouTube, Eylem anına dair görüntüler, 2 Ekim 2019

Getty Images, Eylem sırasında çekilen fotoğraf, 1 Ekim 2019

Getty Images, Eylem sırasında verilen peynire ait fotoğraf, 1 Ekim 2019

Verify-sy.com, Videonun peynir eyleminden olduğuna dair yazı, 13 Ekim 2019

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

Washington Post, Konu hakkında yapılan haber, 2 Ekim 2019

Reuters, Konu hakkındaki başka bir haber, 1 Ekim 2019

YouTube, Eylem anına dair görüntüler, 2 Ekim 2019

Getty Images, Eylem sırasında çekilen fotoğraf, 1 Ekim 2019

Getty Images, Eylem sırasında verilen peynire ait fotoğraf, 1 Ekim 2019

Verify-sy.com, Videonun peynir eyleminden olduğuna dair yazı, 13 Ekim 2019