ABD’deki gösterilerde ‘Dünya lideri Trump değil Erdoğan’dır’ yazılı pankart açıldığı iddiası

İDDİA: ABD’de “Dünya lideri Trump değil Erdoğan’dır” ve “Lanet olsun Trump, Erdoğan’a bak, senden daha iyi yönetiyor” yazılı pankartlar açıldı.

YANLIŞ

Facebook ve Twitter’da yayılan bir iddiaya göre, ABD’de bir gösteride, “Dünya lideri Trump değil Erdoğan’dır” ve “Lanet olsun Trump, Erdoğan’a bak, senden daha iyi yönetiyor” yazılı pankartlar açıldı. Paylaşılan görselde iki genç kadının pankart taşıdığı görülüyor.

Fakat fotoğraf montajlanmış. Fotoğrafın 2018 yılında çekilen orijinalinde, pankartların üzerinde bireysel silahlanma karşıtı sözler yer alıyor. 

Fotoğraf manipüle edilmiş

Paylaşımdaki görsel tersine görsel aramayla aratıldığında, 2018 yılında paylaşılan orijinaline ulaşılabiliyor. Görüntü ABD Florida’daki bir lisede yaşanan silahlı saldırı sonrası, 19 Şubat 2018’de Washington’da düzenlenen bireysel silahlanma karşıtı eylemden. Fotoğrafın orijinalindeki beyaz pankartta, “İyi dilekler ve dualar hayat kurtarmaz, silah reformu kurtarır” anlamına gelen, “Thoughts and prayers don’t save lives. Gun reform will’’; kahverengi olanda ise, “Okullarda korkuya yer yok” anlamına gelen, “Fear has no place in schools’’ yazdığı görülüyor.

Orijinal fotoğraf

İddia konusu fotoğraftaki kişilerin aynı eylemde çekilmiş başka fotoğraflarına ulaşmak da mümkün. Bu fotoğraflarda da “Dünya lideri Trump değil Erdoğan’dır” anlamına gelen herhangi bir ifade yer almadığı görülebiliyor.

Aynı eylemde çekilmiş diğer fotoğraflar. Washington, 19 Şubat 2018.

14 Şubat 2018’de ABD’deki Parkland şehrinde, 19 yaşındaki Nicolas Cruz, Marjory Stoneman Douglas Lisesine girerek yarı otomatik tüfekle havaya açmış, 17 kişinin ölümüne ve 17 kişinin yaralanmasına neden olmuştu. Olay, ABD’de tarihinde en fazla ölümle sonuçlanan lise saldırılarından biri oldu. Cruz’un daha önce aynı lisede öğrenci olduğu ve hakkında ihbarlar alındığı biliniyor. Yargılama sürüyor. 

Bireysel silahlanmaya ilişkin politikaların sık sık tartışıldığı ABD’de, Associated Press’in yaptığı araştırmaya göre, 2019 yılında 211 kişi benzer silahlı saldırılar sonucu hayatını kaybetti.

Sonuç olarak iddia doğru değil. İddia edilen sözler pankartın üzerine sonradan montajlanmış. İddia bu haliyle yanlış bilginin en yaygın yedi türünden manipülasyona örnek gösterilebilir.

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

Politics Outdoors, The kids are alright: young activists brace for the NRA onslaught, 21 Şubat 2018

United Humanists, Parkland students unveil sweeping gun-control proposal hoping for youth voting surge in 2020, 15 Eylül 2019

Medium, Typical Tragedies: Thoughts on Gun Regulation, the Culture of Fear and Mass Shootings in the United States, 22 Şubat 2018

YahooNews, Teens hold a 'lie-in' at White House calling for gun control, 19 Şubat 2018

The Guardian, At least 17 people dead in Florida school shooting: 'It's a horrific, horrific day', 14 Şubat 2018

LA Times, Recent mass shootings in the U.S.: A timeline, 4 Ağustos 2019

CNN, Sheriff says he got 23 calls about shooter's family, but records show more, 27 Şubat 2018

USA Today, US mass killings hit a record high in 2019: 'This seems to be the age of mass shootings', 28 Kasım 2019

USA Today, Including El Paso and Dayton, there have been 112 people killed in mass shootings this year., 7 Ağustos 2019