ABD’nin Kudüs kararından sonra Filistinlilerin BM’de halay çektiği iddiası

İDDİA / Video: BM Filistin temsilcileri ABD’yi protesto etmek için salonda müzik açıp halay çektiler.  

YANLIŞ

Sosyal medyada ve Milli Gazete, EHA Medya gibi haber siteleri tarafından paylaşılan videoyla, Birleşmiş Milletler (BM) ABD temsilcisi Nikki Haley’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımamaları durumunda Filistin’e yardımı keseceğini duyurmasından sonra BM Filistin temsilcilerinin genel kurulda halay çekmeye başladığı iddia edildi. Osmanlı Geri Döndü isimli Facebook sayfasında ise bine yakın paylaşım alırken 43 bin görüntülenme aldı.

Ancak videonun, Filistin temsilcilerinin BM Genel Kurulu’nda ABD’nin Kudüs kararından sonra müzik açıp halay çektiklerini gösterdiği iddiası doğru değil. Video, 25 Kasım 2013 tarihinde Filistin Halkıyla Uluslararası Dayanışma Günü’nde şarkıcı ve BM elçisi Mohammed Assaf’ın BM’de şarkı söylediği bir etkinlikten.

 

İddiayı paylaşan kişi mizah amaçlı yaptığını belirtti

İddia Sacha Saeen isimli Twitter kullanıcısı tarafından 31 Ocak tarihinde aynı iddiayla paylaşıldı. Ama Saeen 14 bin retweet 22 bin fav alan tweetinin altına yazdığını ciddiye alanlar için sadece mizah amaçlı paylaştığını belirttiği bir açıklama yaptı.

Benim mizah anlayışıma aşina olmayanlar için belirteyim, bu tweet Trump’ın Kudüs hakkındaki kararıyla dalga geçmek için atılmıştır. Lütfen ciddiye almayın.

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar:

UNRWA, Mohammed Assaf'ın BM'de şarkı söylediği dayanışma etkinliği ile ilgili haber, 25 Kasım 2018