Abdullah Gül’ün 2012’de Fethullah Gülen’i Çankaya’ya davet ettiği iddiası

İDDİA: 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 2012'de iptal edilen Cumhuriyet resepsiyonu yerine Çankaya Köşkü’nde yapılan doğum günü organizasyonu için Fethullah Gülen’e davetiye gönderdi.

YANLIŞ

Sosyal medyada dolaşan bir görselde 2012 yılında Cumhuriyet’in 89. yılı resepsiyonunun iptal edilerek,Çankaya Köşkü’nde Abdullah Gül’ün ve Necmettin Erbakan’ın doğum günleri nedeniyle organizasyon düzenlendiği iddia edildi.

Davetiye olduğu iddiasıyla paylaşılan bir görselde bu organizasyona Abdullah Gül tarafından Fethullah Gülen’in de çağırıldığı öne sürüldü.

 

abdullah-gul-davetiye

İddiaların aksine 2012 yılında Cumhuriyet’in 89. Yılı dolayısı ile organize edilen resepsiyon iptal edilmedi.  Çankaya Köşkü’nde yapılan resepsiyona yaklaşık 2 bin 500 kişi davet edilirken, resepsiyonda ilk kez Türk Silahlı Kuvvetleri kuvvet komutanları ile BDP (Barış ve Demokrasi Partisi) milletvekillerinin bir arada olmaları basında geniş yer bulmuştu.

Davetiye montaj

Sosyal medyada yayılan yukarıdaki davetiyenin üzerinde yer alan Cumhurbaşkanlığı Forsunun yanlış kullanımı, kıyafet kurallarıyla ilgili açıklamalar ve davetiyenin arka planında gözüken Abdullah Gül fotoğrafı, davetiyenin gerçek olmadığına dair ipuçları veriyor.

abdullah-gul-davetiye-2

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül döneminde gönderilen başka bir davetiye.

 

abdullah-gul-davetiye-3

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül döneminde gönderilen başka bir davetiye.

 

Ayrıca 2012’de Çankaya Köşkü’nde yapılan resepsiyonun görüntülerini aşağıdaki videoda izleyebilirsiniz.

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz.