Adalet Partisi Genel Başkanı Vecdet Öz’ün “Tayyip size müstahak” dediği iddiası

İDDİA: Vecdet Öz, "Demek ki bu millet kaliteli cumhurbaşkanı istemiyor. Tayyip size müstahak" dedi.  

YANLIŞ

Sosyal medyada paylaşılan ve Sputnik, İlerihaber, Mynet, T24, Yeniçağ, gibi siteler tarafından yapılan bir haberde, Cumhurbaşkanlığı aday adaylığı için 100 bin imza barajını aşamayan Adalet Partisi Genel Başkanı Vecdet Öz’ün, “Demek ki bu millet kaliteli cumhurbaşkanı istemiyor. Tayyip size müstahak” dediği iddia edildi. Vecdet Öz’e atfedilerek haberleştirilen sözlerin ise @cbvecdetoz isimli Twitter kullanıcısı tarafından atıldığı da belirtildi.


Hesap Vecdet Öz’e ait değil

Ancak Vecdet Öz’ün, “Demek ki bu millet kaliteli cumhurbaşkanı istemiyor. Tayyip size müstahak” dediği iddiası doğru değil. Söz konusu hesap Vecdet Öz’e ait değil. Hesabın ilk tweetini 7 Mayıs’ta attığını ve şimdiye kadar toplamda sadece 20 tweet atıldığını görmek mümkün. Hesap tarafından farklı zamanlarda atılmış tweetlere bakıldığın hesabın parodi amacıyla oluşturulduğu söylenebilir. Örneğin, 7 Mayıs 2018’de aynı hesap tarafından atılan bir tweette, Vecdet Öz’ün Cumhurbaşkanı seçilmesi halinde Arda Turan ve Emre Belözoğlu’nu vatandaşlıktan çıkartacağı ifade ediliyor.


Adalet Partisi iddialara açıklık getirdi

Vecdet Öz’e ait olduğu iddiasıyla paylaşılan sözlerin çeşitli haber kuruluşları tarafından haberleştirilmesinin ardından ise Vecdet Öz’ün gerçek hesabından bir açıklama yapılarak söz konusu hesabın sahte olduğu ifade edildi.

teyit.org’un görüştüğü Adalet Partisi, söz konusu sözlerin Vecdet Öz’e ait olmadığını ve açıklamaların yapıldığı Twitter hesabının sahte olduğunu belirtti.

Ayrıca teyit.org, konu hakkında Vecdet Öz’e de ulaştı. Hesabın kendisine ait olmadığını ve böyle bir açıklama yapmadığını belirten Öz, kendi hesabına ait telefon görüntüsünü de paylaştı. Buna göre Öz’ün gerçek hesabının @oz_vecdet olduğunu söylemek mümkün.

Kaynaklar

Adalet Partisi ile yapılan telefon görüşmesi, 10 Mayıs 2018

Vecdet Öz ile yapılan telefon görüşmesi, 11 Mayıs 2018

Vecdet Öz'ün Twitter hesabı

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

Adalet Partisi ile yapılan telefon görüşmesi, 10 Mayıs 2018

Vecdet Öz ile yapılan telefon görüşmesi, 11 Mayıs 2018

Vecdet Öz'ün Twitter hesabı