Afganistan’da çekilen fotoğraftaki çocuk hamile değil talasemi hastası

İDDİA: Fotoğraftaki kız çocuğu tecavüze uğradı ve hamile kaldı.

YANLIŞ

Sosyal medyada paylaşılan ve teyit.org’a ihbar olarak gönderilen fotoğrafta, karnı şişmiş kız çocuğunun tecavüze uğradıktan sonra hamile kaldığı iddia edildi. Facebook’ta “Sorgulayan İnsan” isimli bir sayfada 7 Şubat 2019 tarihinde paylaşılan fotoğraf yaklaşık 7 bin kişi tarafından paylaşılırken 785 kişi tarafından beğenildi.

Ancak fotoğraftaki çocuğun hamile olduğu iddiası doğru değil. Afganistanlı Roya Jan isimli kız çocuğu 8 yaşında. Talasemi hastası olan çocuğun, dalağındaki büyüme nedeniyle karnında şişlik oluşmuş. Fotoğraf Roya’nın Afganistan’daki doktoru Merwais Azizyar tarafından, 9 Ocak 2019’da, Mazar e Sharif’teki Abu Ali Sina Hastanesi’nde çekilmiş.

Fotoğraftaki çocuk talasemi hastası

Teyit.org’un Roya Jan’ın doktoru Merwais Azizyar ile yaptığı telefon görüşmesinde edinilen bilgilere göre Roya 8 yaşında ve yaklaşık 5 senedir, 2 aylık aralıklarla, Merwais Azizyar’ın çalıştığı hastane olan Abu Ali Sina Hastanesine kan almaya gidiyor. Merwais Azizyar, Roya’nın talasemi hastası olduğunu ve bu teşhisin 5 sene önce konulduğunu söyledi. Akdeniz anemisi diye de bilinen talasemi kalıtsal bir kan hastalığı. Hastalığın semptomları arasında karaciğer ve dalak büyümesi de bulunuyor. Talasemi hastalığıyla ilgili daha ayrıntılı bilgiye Türk Hematoloji Derneğinin internet sitesinden ulaşılabiliyor. Doktor Azizyar, Roya’nın karaciğer ağırlığının son dönemde 5 kilogramı geçtiğini ve dalağında da büyüme olduğunu ifade etti. İnternette iddiayla birlikte yayılan fotoğrafları kendisinin çektiğini söyleyen Merwais Azizyar fotoğrafları teyit.org ile paylaştı.Bu fotoğraflardan biri de Roya Jan’ın Abu Ali Sina Hastanesinde kan aldığı bir günden.

Roya’nın, doktoru Merwais Azizyar ile birlikte çekildiği fotoğrafı da görebilmek mümkün.

Roya Jan’ın tedavisi için kampanya başlatılmış

Roya Jan’ın karaciğer ve dalağındaki büyümeden dolayı yapılması gereken ameliyatın riskli bir ameliyat olduğunu belirten Doktor Azizyar, Afganistan’da bu ameliyatı yapmayı kabul eden birini bulamadıklarını söyledi. Roya’nın başka bir ülkede tedavisinin gerçekleşebilmesi için ailesinin yeterli maddi durumu olmadığını ifade eden doktor Facebook’ta kendisinin de yöneticisi olduğu bir sayfada Roya için yardım kampanyası başlatmış.

Kampanya aracılığıyla yaklaşık 2 bin dolar bağışlandığını söyleyen Doktor Azizyar, Roya’yı İran’a tedavi için gönderebilmiş. İran Masshad’da Dr. Sheikh Hastanesinde ameliyat olan Roya’nın karaciğerinin bir kısmı dalağının ise tamamı alınmış. Roya ve ailesi şuan hala İran’da. Ailenin ameliyattan önce İran’daki hastanede çekildikleri fotoğrafı da görmek mümkün.

Roya Jan’ın ameliyatı başarılı geçti

Roya Jan’ın İran’da geçirdiği operasyon sonrasında çekildiği fotoğrafı teyit.org ile paylaşan Doktor Merwais, Roya’nın sağlık durumunun iyi olduğunu söyledi.

Benzer iddialar daha önce de yayılmıştı

24 Aralık 2018’de teyit.org’da yayımlanan analizde benzer bir iddianın yayıldığı görülebiliyor. İddiada yine Afganistan’daki 9 yaşındaki bir kız çocuğunun hamile olduğu söyleniyor ancak yazıda da okunabildiği üzere kız çocuğu hamile değil, marasmus hastası. Daha önce de yine teyit.org’da ele alınan bir iddiada Bolu’da yaşayan 11 yaşındaki kız çocuğunun hamile olduğu söylenmişti. 9 Ocak 2019 tarihinde yayımlanan analizde, çocuğun karaciğer hastası olduğu belirtilmişti.

Sonuç olarak, fotoğraftaki çocuğun tecavüze uğrayıp hamile bırakıldığı iddiası doğru değil. Afganistan’da yaşayan Roya Jan isimli çocuk 8 yaşında. Talasemi hastası olan çocuğun karnının şiş olmasının sebebi dalak ve karaciğerindeki büyüme. İddia fotoğraf, çocuğun doktoru Merwais Azizyar tarafından, 9 Ocak 2019 tarihinde, Abu Ali Sina Hastanesinde çekilmiş.

 

  • GÜNCELLEME: 18.02.2019/ 14:20 Roya’nın operasyondan sonra çekilen fotoğrafı eklendi.

Kaynaklar

Türk Hematoloji Derneği, Talasemi hasta kılavuzu

Facebook, Kampanyanın paylaşıldığı sayfa

Roya Jan’ın doktoru Merwais Azizyar ile yapılan telefon görüşmesi, 14 Şubat 2019

Teyit.org, Fotoğrafın Afganistan’daki 9 yaşında bir kızın hamile kaldığını gösterdiği iddiası, 24 Aralık 2018

Teyit.org, Fotoğrafın Bolu’da yaşayan 11 yaşındaki hamile kız çocuğunu gösterdiği iddiası, 9 Ocak 2018

Kaynaklar

Türk Hematoloji Derneği, Talasemi hasta kılavuzu

Facebook, Kampanyanın paylaşıldığı sayfa

Roya Jan’ın doktoru Merwais Azizyar ile yapılan telefon görüşmesi, 14 Şubat 2019

Teyit.org, Fotoğrafın Afganistan’daki 9 yaşında bir kızın hamile kaldığını gösterdiği iddiası, 24 Aralık 2018

Teyit.org, Fotoğrafın Bolu’da yaşayan 11 yaşındaki hamile kız çocuğunu gösterdiği iddiası, 9 Ocak 2018