Afrin’de Hristiyanlara ait mezarlıkların ÖSO militanları tarafından parçalandığını gösteren video iddiası

İDDİA / Video: Afrin’de Hristiyanlara ait mezarlıklar ÖSO militanları tarafından parçalanıyor.  

YANLIŞ

Sosyal medyada ve Bercem TV gibi haber sitelerinde paylaşılan bir videoyla Afrin’de Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) militanlarının Hristiyan mezarlığındaki mezar taşlarını yıkıp, parçaladığı iddia edildi. Video, Facebook’ta bin 500’den fazla paylaşım, 50 binden fazla görüntülenme aldı.

Ancak videonun Afrin’de ÖSO tarafından Hristiyanlara ait mezar taşlarının parçalandığını gösterdiği iddiası doğru değil. Video, 2012 yılında Libya’da Kaddafi karşıtı İslamcı grubun İngiliz Milletler Topluluğu Savaş Mezarlığı’ndaki mezar taşlarına yönelik saldırısına ait. Videoda, otuza yakın silahlı militanın mezar taşlarına balyoz ve tekmelerle vurduğu görülüyor.

Mezarlık saldırısı 2012’de Libya’daki savaş mezarlığına yapılmıştı

Bingazi’nin doğusunda İkinci Dünya Savaşı sırasında İngiliz Milletler Topluluğu’nun Almanya ve İtalya’ya karşı savaştığı ve hayatını kaybeden askerlerin mezarlarının bulunduğu bölgede gerçekleşen olay 2012 yılında yaşandı. Libya İç Savaşı sırasında Muammer Kaddafi karşıtı grubun kurduğu Geçici Ulusal Konsey, mezarlıklara yapılan saldırı ardından açıklamada bulunarak olayın üzücü olduğunu ve İslamla bağdaşmayacağını belirtmişti.

Mezarlıklara yapılan saldırıda İngiliz Milletler Topluluğu’na ait 1214 mezarlık içerisinde İkinci Dünya Savaşı’nda Kuzey Afrika’da hayatını kaybeden ve Bingazi Savaş Mezarlığı’na gömülenlerin mezar taşlarından 200’e yakını zarar görmüştü. Zarar gören diğer mezar taşları içerisinde Avustralyalı, Kanadalı, Yeni Zelandalı, Güney Afrikalı ve Hindistanlı askerler de bulunuyor.

Guardian’da konuyla ilgili yer alan habere göre bu olayın ardından kimse tutuklanmadı. İngiliz Milletler Topluluğu Savaş Mezarlığı Komisyonu yaptığı açıklamada, herhangi bir çalışanın zarar görmediğini ama Bingazi yakınındaki başka bir mezarlığa da hasar verildiği ifade edilmişti.

ABD’de yayın yapan doğrulama sitesi Snopes tarafından 2015 yılında incelenen videonun Libya’daki militanların mezar taşlarına zarar verdiğini gösterdiği belirtiliyor.

Afrin’de ÖSO militanlarının evleri yağmaladığı iddia edildi

AFP haber ajansı ve Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Afrin’e giren ÖSO militanlarının evleri ve dükkanları yağmaladığını iddia etmişti. Bu tartışmalar üzerine Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, CNN International’a yaptığı açıklamada; “Bu olaylar bazı grupların emirleri yerine getirmediği için yaşanıyor. Türkiye’nin Afrin Operasyonu’nun asıl amacı ilçe halkının güvenliğini sağlamak. Söz konusu olaylar ciddi şekilde inceleniyor.” demişti.

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar:

YouTube, İngiliz Milletler Topluluğu Savaş Mezarlığı'ndaki saldırı görüntüsü, 8 Mart 2012

Al Jazeera, Libya'da İkinci Dünya Savaşı mezarlıkları parçalandı, 5 Mart 2012

Cwgc.org, Libya'daki savaş mezarlığı

Cwgc.org, Mezarlıkta naaşı bulunan askerlerin listesi

The Guardian, Libya'daki İngiliz mezarlığına İslamcı militanlar tarafından zarar verildiğine dair haber, 4 Mart 2012

Snopes, Video Libya'da İngiliz mezarlıklarına zarar veren Müslümanları mı gösteriyor, 27 Ocak 2015