Afyonkarahisar’da bin 53 kitap okuyan çocuğun Guinness Rekorlar Kitabı’na girdiği iddiası

İDDİA: Afyonkarahisar'da dört ayda bin 53 kitap okuyan Mahir Atabey Türk, Guinness Rekorlar Kitabı'na girdi.

YANLIŞ

Anadolu Ajansı, TRT Türk, Yeni Şafak, Hürriyet Kelebek, Yeni Çağ Gazetesi ve Twitter’da Çapa Mag isimli bir hesap tarafından 26 Kasım 2019’da paylaşılan iddiaya göre, Afyonkarahisar’da yaşayan ve dört ayda bin 53 kitap okuyan sekiz yaşındaki Mahir Atabey Türk, “En Çok Kitap Okuma” rekoruyla Guinness Rekorlar Kitabı’na girdi.

İddia yanlış. Türk’ün kırdığı rekor, sadece Çocuk Rekorları ismindeki bir organizasyon tarafından tescillenmiş. Guinness’te “En Çok Kitap Okuma” diye bir kategori de yok. 

Guinness Rekorlar Kitabı’na girmedi

Mahir Atabey Türk’ün kırdığı rekorla ilgili bilgiye Afyonkarahisar İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün resmi internet sitesinden ulaşılabiliyor. Etkinlik sırasında çekilmiş çeşitli fotoğrafların da yer aldığı sitede Guinness’ten bahsedilmemiş. Etkinliğe il sınırları içerisindeki birçok okulun müdürü de katılmış. 

Sekiz yaşında olduğu belirtilen Türk’ün fotoğraflarında, elinde tuttuğu ödül de seçilebiliyor. Ödül, herhangi bir Guinness rekoru kırıldığında verilen sertifikadan farklı. 

Türk’ün elinde tuttuğu sertifika ile Guinness’in orijinal sertifikaları birbirinden farklı.

Türk’ün elindeki sertifikada yer alan logo internette aratıldığındaysa, karşımıza Çocuk Rekorları isimli bir organizasyon çıkıyor. 

Rekoru, Çocuk Rekorları isimli bir organizasyon tescillemiş

Teyit, Çocuk Rekorları’nın organizasyonunu üstlenen Aydın Türkgücü’ne ulaştı. Türkgücü rekorun kendi girişimleri olan Çocuk Rekorları çatısı altında tescillendiğini, Mahir Atabey Türk’ün Guinness Rekorlar Kitabı’na girmediğini doğruladı. 

Türkgücü, çocukların dünya genelinde yaş sınırından dolayı rekor kırma girişiminde bulunamadıklarını, Çocuk Rekorları ile bu engelin aşılmaya çalışıldığını söyledi. 

Çocuk Rekorları’nın uyguladığı standartlarsa şimdilik Türk Standartlar Enstitüsü (TSE) tarafından onaylanmış değil. Ancak Türkgücü, rekor değerlendirmelerinin uluslararası rekor girişimlerinde olduğu gibi, bir heyet eşliğinde gerçekleştiğini belirtti. Türk’ün okuduğu bin 53 kitap da öğretmenlerince rapor edilmiş; organizasyon bu raporları inceleyerek sertifika düzenlemiş. 

Organizasyonun internet sitesinden de anlaşılacağı üzere rekor denemesinde bulunmak isteyenler bireysel olarak organizasyona başvuru yapabiliyor. Sitede “Dünya Çocuk Rekorları” isimli kategori açıklanırken sosyal faaliyetlerle “çocuklarda olumlu duyguların uyandırılmasıyla iyi alışkanlıklar kazanmalarını sağlayıp, istenmeyen davranışların yerinin istenilen davranışlarla değiştirilmesi” gibi amaçlar güdüldüğü ifade edilmiş. 

Guinness için bireysel başvurularda yaş sınırı 13

Guinness’in kendi sitesinde yapılan kısa bir aramada “En Çok Kitap Okuma” isimli bir rekor olmadığı görülüyor. Guinness’in sitesinde bireysel rekor başvuruları için kıstaslardan biri de yaş sınırını geçmiş olmak. 13 yaşından büyük çocuklar Guinness’e bireysel rekor denemesi başvurusunda bulunabiliyor; 13 yaşın altındakiler içinse ailenin izni zorunlu. 

Çocuk Rekorları’nın danışmanlarından biri Cem Yılmaz’a sürekli dava açan Orhan Kural

Çocuk Rekorları internet sitesinde proje yürütülürken danışmanlık alındığı belirtilen bir isim dikkat çekiyor. Prof. Dr. Orhan Kural, daha önce Türkiye’deki bazı Guinness Rekoru girişimlerinde değerlendirmelerde bulunmuş. Kendi internet sitesindeki bilgilerden yola çıkarak Kural’ın bir süre Guinness’in Türkiye’deki danışmanı olarak görev yaptığı söylenebiliyor. Orhan Kural’ın ismi daha önce ünlülere açtığı davalarla medyaya yansımıştı. Cem Yılmaz’a filmlerinde sigaraya özendirdiği gerekçesiyle açtığı dava ve yine 2018’de Yılmaz’ın attığı tweetler yüzünden açtığı manevi tazminat davası bunlardan bazıları

Orhan Kural’ın ayrıca Çiftlik Bank’ın Sakarya’da bulunan bir arazisinin açılış törenine katıldığına dair fotoğraflar da basında yer almıştı. Açılışta Kural, Mehmet Aydın’a bir de ödül takdim etmişti. Kural, Çiftlik Bank skandalının patlak vermesi üzerine yaptığı açıklamada araziye dünyada protein zenginliğiyle bilinen mavi yumurtanın (Güney Amerika tavuklarından elde edilen bir yumurta türü) üretimini görmeye gittiğini fakat tavukları göremediğini, Aydın’ın dolandırıcı olduğunu o an hissetmediğini belirtmişti. O dönem çiftliğin mavi yumurta üretiminde Guinness Rekorlar Kitabı’na girmesi gündeme gelmiş, ancak Kural başvuru yapmamış.

Sonuç olarak Mahir Atabey Türk’ün kırdığı “en çok kitap okuma” rekoru Guinness tarafından değil, Çocuk Rekorları isimli bir organizasyon tarafından tescillenmiş. Bu organizasyona bireysel olarak çeşitli alanlarda rekor başvurusu yapılabiliyor. 8 yaşındaki Türk’ün okuduğu bin 53 kitabın raporları öğretmenleri tarafından tutulmuş ama bu rekor girişiminde izlenen standartlar Guinness’inki ile aynı değil. Söz konusu iddia yanlış bilginin en yaygın yedi türünden “çarpıtma”ya örnek olarak gösterilebilir. 

Kaynaklar

Aydın Türkgücü ile yapılan telefon görüşmesi, 26 Kasım 2019 / 16.30

Guinness, Sık sorulan sorular

Çocuk Rekorları Tv

Örnek Guinness Sertifikası

MEB, Afyonkarahisar İl Milli Eğitim Müdürlüğü

Orhan Kural’ın internet sitesi 

Patronlar Dünyası, Amacı ortaya çıktı: Çiftlik Bank, Prof. Dr. Orhan Kural'ı kandıramamış, 20 Mart 2018

Haberler, Cem Yılmaz'a Dava Açan Profesör Orhan Kural Kimdir, 6 Eylül 2018