AK Parti’nin afişinde “Deh de gidelim… Çüş de duralım…” yazdığı iddiası

İDDİA / Fotoğraf: AK Parti Gençlik Kolları’nın afişinde, “Deh de gidelim... Çüş de duralım” yazıyor.

YANLIŞ

Sosyal medyada yer alan paylaşımlarda, AK Parti Gençlik Kolları’nın afişinde, “Deh de gidelim… Çüş de duralım…” yazdığı iddia edildi. Facebook’ta kişisel bir hesaptan yapılan paylaşım 13 binden fazla beğeni aldı. Bu görsel, uzun süredir sosyal medyada dolaşımda.

Ancak AK Parti Gençlik Kolları’nın afişinde, “Deh de gidelim…Çüş de duralım…” yazdığı iddiası doğru değil. 24 Aralık 2013’te Recep Tayyip Erdoğan’ın Esenboğa Havalimanı’nda yapacağı konuşma için asılan afişin orijinalinde, “İn de inelim… Gir de girelim…” yazıyor.


Pankart, AK Parti Ankara İl Gençlik Kolları tarafından 24 Aralık 2013 tarihinde dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Pakistan’dan Ankara Esenboğa Havaalanı’na inişi sırasında asılmıştı. Erdoğan, havaalanına vardığında 17-25 Aralık süreciyle ilgili konuşma yapmıştı.

Beyaz TV’de Erdoğan’ın konuşmasının yayınlandığı sırada Gençlik Kolları’nın pankartını görebilmek mümkün.

Habertürk’ün Ankara’dan canlı olarak yayınladığı konuşmanın videosunda da pankartı görebilmek mümkün.

Erdoğan’ın Esenboğa Havaalanı’nda yaptığı konuşma sırasında asılan pankartlardan bazıları ise şöyle;

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar:

Beyaz TV, Erdoğan'ın Esenboğa Havalimanı'nda yaptığı konuşma, 24 Aralık 2013

Habertürk, Erdoğan'ın Esenboğa Havalimanı'nda yaptığı konuşma, 24 Aralık 2013