AK Parti’nin evde kalma vergisi için yasa teklifi hazırladığı iddiası

İDDİA: 30 yaşın üzerindeki bekarlardan vergi alınmasını sağlayacak bir yasa teklifi hazırlandı. 

YANLIŞ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 9 Ocak günü yaptığı “Gençlerimiz genç yaşta evlenemiyor. Çoğu 30’u aşkın evleniyor ya da evde kalıyor” açıklaması, bekarlık meselesini bir anda Türkiye gündeminin en mühim başlıklarından biri haline getirdi. Açıklamaları izleyen en dikkat çekici iddia da, AK Partililerin 30’una gelip halen evlenmeyenlerden bekarlık vergisi alınmasını öngören bir yasa teklifi hazırladığıydı. İddia, sosyal medyada yaygın bir şekilde paylaşıldı; Manşet Haber, halkwebhaber, mynet, Tele1 gibi haber sitelerinde de yer aldı.

Ancak iddia yanlış. AK Partili vekillerce hazırlanıp meclise sunulmuş böyle bir yasa teklifi yok. Haber kurgu içerikler üreten bir hesap tarafından paylaşılmış.

Hesap kurgu içerikler üretiyor

Haberi geriye doğru izlediğimizde, 10 Ocak 2020 tarihli parlamentohaber.com’un paylaşımına gidiyoruz. Parlamentohaber.com ise bu haberi, kaparoz.com’dan almış. 

Kaparoz.com’un sloganı ise, “yalan, dolan, iftira”; yani site parodi içerikler üretmek için kurulmuş. Hatta sitede içeriklerin kurgu niteliğiyle ilgili bir uyarı da paylaşılıyor. 

TBMM gündeminde böyle bir teklif yok 

TBMM’nin sitesine giderek, böyle bir yasa teklifi olup olmadığına bakmak da mümkün. TBMM yasa teklifi sorgulama platformundan ilgili aramalar yapıldığında herhangi bir sonuca ulaşılamıyor. 

Türkiye Cumhuriyeti anayasasına göre, kimse özel hayatın gizliliğine müdahale edemez (madde 20) ve vergi de mali güce göre (madde 73) alınır; medeni hale göre değil

Bazı internet siteleri iddiayla ilgili Teyit’in uyarıda bulunduğunu da öne sürdü. Ancak bu bilgi de yanlıştı; Teyit geçtiğimiz günlerde konu hakkında herhangi bir açıklamada bulunmadı.

Sonuç olarak, 30 yaşın üzerindeki bekarların vergilendirilmesi için kanun teklifi hazırlandığı iddiası gerçeği yansıtmıyor. Parodi içerikler üreten bir platform tarafından ortaya atılan iddia, yanlış bilginin en yaygın yedi türünden uydurma ve parodiye örnek. 

Kaynaklar

Sputnik, 9 Ocak Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamaları, 9 Ocak 2020

Kaparoz, İlgili haber, 9 Ocak 2020

Kaparoz, Genel bilgi

TBMM, Kanun teklifleri sorgu formu

Türkiye Cumhuriyeti Anayasası, Özel hayatın gizliliği

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

Sputnik, 9 Ocak Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamaları, 9 Ocak 2020

Kaparoz, İlgili haber, 9 Ocak 2020

Kaparoz, Genel bilgi

TBMM, Kanun teklifleri sorgu formu

Türkiye Cumhuriyeti Anayasası, Özel hayatın gizliliği