AK Parti’nin İstanbul’da seçimlerin iptali için başvuru yaptığı iddiası

İDDİA: AK Parti, İstanbul seçimlerinin iptali için İl Seçim Kuruluna başvurdu.  

YANLIŞ

Sözcü, HaberTürk gibi haber ve internet sitelerinde yer alan bir haberde AK Parti’nin İstanbul seçimlerinin iptali için İl Seçim Kuruluna başvurduğu iddia edildi. İddia konusu haberin başlığı daha sonra Sözcü, HaberTürk’te ve birçok haber sitesinde değiştirildi. 

Ancak AK Parti’nin, İstanbul’daki seçimlerin iptali için İl Seçim Kuruluna başvurduğu iddiası doğru değil. AK Parti, Büyükçekmece’deki seçimlerin iptali için İl Seçim Kuruluna başvurdu ve başvuru kabul edilmedi. HaberTürk tarafından yapılan “AK Parti, İstanbul seçimlerinin iptali için İl Seçim Kurulu’na başvurdu” başlıklı haberin içinde de AK Parti Büyükçekmece İlçe Teşkilatının, ilçede usulsüz seçmen kayıtları tespit edilmesi üzerine İl Seçim Kurulu’na başvurduğu ifade ediliyor. Okuyucuyu linke tıklatmak için sık sık kullanılan bu tarz ifadeleri “yanıltıcı başlık” olarak tanımlamak mümkün.

İtiraz Büyükçekmece için yapıldı

AK Parti tarafından İl Seçim Kuruluna yapılan ve ilçedeki seçimlerin yenilenmesinin talep edildiği itiraz dilekçesine ulaşılabiliyor. teyit.org’un ulaştığı 4 Nisan 2019 tarihli kararda itirazın, Büyükçekmece’de seçimlerin yenilenmesi talebiyle olduğu açıkça fark ediliyor. Buna ek olarak kararda söz konusu itirazın reddedildiği de fark edilebiliyor.Bunlara ek olarak iddianın gündem olduğu sıralarda teyit.org İl ve İlçe Seçim Kurulu ile de iletişime geçti. İletişime geçilen yetkililer ise internetteki bilgilere itibar edilmemesi gerektiğine dikkat çekti.

Konu hakkında atılan yanıltıcı başlığın ardından AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz bir açıklama yaparak “Büyükçekmece ilçemiz tarafından tüm İstanbul’un seçiminin iptaline ilişkin müracaatta bulunulduğu şeklinde bir açıklama var ekranlarda. Bunun doğru olmadığını ifade etmek istiyorum” açıklamasında bulundu. Yavuz, bu başvurunun da reddedildiğini belirtti. HaberTürk daha sonra haberi güncelleyerek başlığı değiştirdi.

teyit.org ise bu analiz henüz hazırlanmadan 5 Nisan 2019 saat 14.58’de bir “Dikkat” tweeti paylaştı ve iddianın doğru olmadığını ifade etti.

SON GÜNCELLEME:

  • Yanıltıcı başlık kullanan haber sitelerinin linkleri eklendi. 8 Nisan 2019 / 12.00

Kaynaklar

İtirazın reddedildiği dilekçe, 4 Nisan 2019

İl ve İlçe Seçim Kurulu ile yapılan telefon görüşmesi, 5 Nisan 2019

Sputnik, AK Partili Yavuz: İstanbul seçiminin iptali başvurusu yok, 5 Nisan 2019

HaberTürk, İptal başvurusu sonrası iki partiden açıklama, 5 Nisan 2019

Kaynaklar

İtirazın reddedildiği dilekçe, 4 Nisan 2019

İl ve İlçe Seçim Kurulu ile yapılan telefon görüşmesi, 5 Nisan 2019

Sputnik, AK Partili Yavuz: İstanbul seçiminin iptali başvurusu yok, 5 Nisan 2019

HaberTürk, İptal başvurusu sonrası iki partiden açıklama, 5 Nisan 2019