AK Parti’nin referandum kampanyası etkinliğinde “Send nude” pankartı iddiası

İDDİA: AK Parti’nin referandum kampanyası etkinliğinde “Send nude” pankartı açıldı.

YANLIŞ

AK Parti’nin 25 Şubat’ta Ankara Arena Spor Salonu’nda düzenlediği referandum kampanyasını tanıtım etkinliğinde açıldığı iddia edilen bir pankart, sosyal medyada gündem oldu. Sosyal medyada paylaşılan bazı görsellerde, etkinliği izlemeye gelen yurttaşların “Send nude” (Çıplak fotoğraf gönder) pankartı açtığı iddia edildi.

TRT Haber’in etkinliği canlı yayınladığı sırada televizyondan fotoğrafı çekilerek paylaşılıp, kısa sürede sosyal medyada yaygınlaşan fotoğrafta farklı harflerin yan yana getirilerek “Send nude” ifadesinin oluşturulduğu gözüküyor.

Ancak etkinliği izlemeye gelenler gerçekte “Menderes” isminin harflerinden oluşan pankartlar taşıyorlardı.TRT Haber’in canlı yayınladığı etkinlikte saat 12:16’da pankartın orijinali görülüyor. Pankartların orijinalinin görüldüğü kaydı aşağıda izleyebilirsiniz.

“Send nude” pankartının görüldüğü ve Zaytung gibi mizah amaçlı sitelerde de yer alan görselin eğlence amacıyla montajlanarak oluşturulduğunu ve gerçeği yansıtmadığını söylemek mümkün.

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz.