Akkoyun Kasabı’nın seçim için ‘Beyin Bedava’ yazılı bir pankart astığı doğru mu?

İDDİA / Fotoğraf: Akkoyun Kasabı’nın seçime özel “Beyin Bedava” kampanyası.

YANLIŞ

Sosyal medyada 2015’ten bu yana birçok defa paylaşıldığı görülen bu iddia, İstanbul’daki Belediye Başkanlığı seçiminin tekrarlanmasıyla yeniden gündeme geldi. Fotoğrafta Akkoyun Kasabı’nın “Seçime özel kampanya – Beyin Bedava” yazılı bir pankart asmış olduğu görülüyor. 14 Mart 2019’da bir Facebook kullanıcısı tarafından paylaşılan görsel, yaklaşık 7 bin paylaşım aldı. Ayrıca bu görsel, 23 Haziran İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı seçimleri yaklaştıkça birkaç sosyal medya kullanıcısı tarafından tekrar gündeme getirildi.

Fotoğrafın Akkoyun Kasabı’nı gösterdiği ve dükkandaki “Seçime özel kampanya – Beyin Bedava” şeklinde bir pankart asılı olduğu iddiası doğru değil. Fotoğraf, İrlanda’da bulunan Douglas Village Alışveriş Merkezi’ndeki “Bresnan Family Butchers” kasabını gösteriyor.

Fotoğraf İrlanda’da Çekilmiş

Fotoğrafa 2015 yılında yayınlanan Passive House Briefing isimli makaleden ulaşılabiliyor. Yazıda fotoğraftaki dükkanın 2013 “Green Awards” ödüllerinde finalist olduğu anlaşılıyor.

İki görsel arasında, çok sayıda benzerlik bulunuyor. Kasap çalışanlarının giydikleri kıyafetler, görseldeki insanların duruşları ve dükkanın dış görünüşü iki görselde de birbiri ile örtüşüyor. Ayrıca ışıklar, ayna ve tezgah tasarımının da aynı olduğu görülüyor.

Buna ek olarak, Google Maps üzerinden Douglas Village Alışveriş Merkezi’ndeki kullanıcıların paylaştığı görsellere bakıldığında 2018 Mart ayına ait dükkan görüntüleri görülüyor.

İrlanda’dan Libya’ya kadar uzanan Akkoyun Kasabı görseli

Aynı kasabın internette dolaşan tek montajlanmış fotoğrafı Akkoyun Kasabı yazan görsel değil. Orijinali olduğu iddia edilen diğer görselin çeşitli Twitter kullanıcıları tarafından paylaşıldığı, fakat kaldırıldıldığı görülüyor.

Bir logo tasarım şirketi olan Kashida Media Services’e ait olan bu görsel, Mawashi Libya Food Co. için yapılmış olan logoları tanıtmak için hazırlanmış. İrlanda’da bulunan kasabın fotoğraflarının üstüne Libya’daki şirketin logoları yerleştirilmiş.

Akkoyun Kasabı’nın logosu farklı

Akkoyun Kasabı adını taşıyan bir dükkanı ise Konya, Seydişehir’de bulmak mümkün. Akkoyun Kasabı’nın logosu, montajlanmış görseldeki logoya benzemiyor.

Sonuç olarak, Akkoyun Kasabı’nın seçim dönemine özel “Beyin Bedava” şeklinde bir pankart astığı iddiası doğru değil. Fotoğrafın tam olarak ne zaman paylaşılmaya başlandığı net olmasa da, İrlanda’da bulunan kasap günümüzde faaliyetlerine devam ediyor. Orijinal görselin iki ayrı yerde montajlanmış olması iddianın gerçek olmadığını kanıtlar nitelikte.

Bu görselde görülen kasap ismi ve pankart gerçek olmadığından, bu görsel en yaygın 7 yanlış bilgi türünden uydurma ve manipülasyon başlıkları altında değerlendirilebilir. İddia edilen görselde kasabın isminin, logosunun ve asılmış olan pankartın tamamen gerçek dışı olmasından dolayı içerik uydurma başlığı altında değerlendirilebilirken aynı zamanda manipülasyon olarak ele alınmasının sebebi ise görsele ait olmayan yazıların görsele eklenerek görselin anlamını değiştirmesi.

Kaynaklar

Passive House Briefing, Green Awards yazısı. 19 Şubat 2015

Tasmeemme, Mawashi Libya et ürünleri logo tasarımı,

Google Maps, Kasabın alışveriş merkezindendeki şubesinin çekilmiş resimleri

Facebook, Konya’daki Akkoyun Kasabı’nın sayfası