Aladağ’da ölen çocukların ailelerinin şikayetçi olmadığı haberleri gerçeği yansıtmıyor

İDDİA: Adana’daki yurt yangınında hayatını kaybeden çocukların ailelerinden kimse şikayetçi olmadı / biri şikayetçi oldu.

YANLIŞ

Adana Aladağ’da 29 Kasım günü yurtta çıkan yangında 11’i çocuk 12 kişi hayatını kaybetti.

CNN, Hürriyet, ABC, Sözcü gibi haber sitelerinde yer verilen haberlere göre olayın ardından başlatılan soruşturma kapsamında hayatını kaybeden çocukların ailelerinin ifadelerinin alındığı ama ailelerden hiçbirinin şikayetçi olmadığı belirtildi.

Haberlerde Adana Barosu Çocuk Hakları Merkezi avukatlarından Nevzat Elçi’nin konu hakkında Rusya’nın Sesi Radyosu’ndan Yavuz Oğhan’a yaptığı “Çocukları yaralanan ailelerden şikayetçi olanlar var ama çocukları ölen hiçbir aile şikayetçi değil” açıklamalarına yer verildi.

hurriyet-aladag

Konu ile ilgili görüştüğümüz Adana Barosu Yönetim Kurulu üyesi ve Çocuk Hakları Merkezi’nde görev yapan Avukat Nevzat Elçi teyit.org’a yaptığı açıklamada, daha önceki sözlerinde yanlışlık olduğunu belirterek, hayatını kaybeden çocuklardan dokuzunun ailesinin olay ile ilgili şikayetçi olduğunu söyledi. Elçi “İki çocuğumuzun ailelerinden uzak köylerde oturdukları için ifadeleri alınmadı” dedi.

Konu ile ilgili görüştüğümüz Adana Barosu Başkanı Veli Küçük ise teyit.org’a şu açıklamalarda bulundu:

Çocuk Hakları Komisyonu’ndaki bir avukat arkadaşımızın radyo programındaki açıklamalarında yanlışlık olmuş. Yalnızca bir ailenin şikayetçi olması yaralı çocuklarla ilgili. Hayatını kaybeden çocukların dokuzunun ailesi de şikayetçi oldu. İki ailenin ifadesi alınmadı henüz. Çocuk Hakları ve İnsan Hakları Komisyonlarından özel görevlendirmeler yaptık. İfadelere katılan avukat arkadaşlarımız kamu adına da şikayetçi oldular.

Konuştuğumuz aileler ise, “Sonuna kadar şikayetçiyiz. Adalet yerini bulana kadar, sorumlular cezalarını çekene kadar şikayetçiyiz” dediler.

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz.