Aleyna Tilki’ye ilham veren genç ödülü verildiği iddiası

İDDİA: Forbes Dergisi'nin düzenlediği ve Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın mekansal destek sağladığı “İlham Veren Genç” ödülünü kazananlar arasında Aleyna Tilki'nin de adı yer alıyor.

DOĞRU

Forbes Dergisi ile Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın Aleyna Tilki’ye ödül verdiği iddiası sosyal medyada çokça konuşuldu. Konuyla ilgili tek bir gönderi, 2 bine yakın beğeni ve 600’e yakın retweet aldı. Bazı sosyal medya kullanıcıları Tilki’ye ödül verilmesini eleştirirken, #AleynaTilki etiketi Twitter’da gündem oldu. Ancak Gençlik ve Spor Bakanlığı, ödül töreninden iki gün sonra, yani 13 Aralık’ta resmi sitesi üzerinden bir açıklama yayınlayarak ödüllerin kime verileceği kararını bakanlığın almadığını, yalnızca mekan desteği sağlandığını belirtti. Ayrıca, Tilki’ye ödül verildiği haberlerinin ise gerçeği yansıtmadığı vurgulandı.

İddia doğru. Tilki, Forbes dergisi tarafından Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın katkısıyla düzenlenen ve ilham veren gençleri teşvik etmek için dağıtılan “30 Altı 30” ödüllerinin bu yılki listesindeydi. Tilki’nin katılmadığı ödül töreni, 11 Aralık 2019’da gerçekleşti. Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın sitesinden alınan arşiv sayfasında ise ödül alanlar arasında Tilki’nin adının yer aldığı da görülebiliyor. Bakanlık sonrasında yayınladığı açıklamada ise Aleyna Tilki’ye ödül verilmediğini belirtti.

Tilki’nin adı ödül listesinde 

Forbes’un 13 Kasım 2019’da yayınladığı ödül alanlar listesinde kendisi de yer alan AK Parti İstanbul Milletvekili Rümeysa Kadak’ın paylaştığı tweetten, ödüle layık görülenler arasında Aleyna Tilki’nin de olduğu görülüyor. 

Etkinliğin düzenlendiği gece sahneye yerleştiren panoda da Aleyna Tilki’nin adı görülüyor, ancak ödül törenine katılan kişiler arasında Tilki’yi göremiyoruz. Etkinlikle ilgili yapılan haberlerde de ödül alanlar arasında Aleyna Tilki’nin adı anılıyor

Aleyna Tilki de Instagram hesabından bir açıklama yaparak, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Forbes’a teşekkür etti.

Bakanlıktan ödül töreni ile ilgili açıklama geldi

Sosyal medyada yapılan paylaşımlar sonrasında ise Gençlik ve Spor Bakanlığı konuyla ilgili bir açıklama yayınlayarak ödüllerin kimlere verileceği ve jüri seçimi ile herhangi bir alakaları olmadığını ve sadece mekan desteği sağlandığını belirtti. Ayrıca bakanlık açıklamasında Tilki’nin ödül almadığı da vurgulandı. Teyit’in ulaştığı bakanlık yetkilileri de, ilgili açıklama haricinde bir bilgi vermeyeceklerini söyledi.

Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından 13 Aralık 2019’ta yapılan kamuoyu açıklamasında ödül verdikleri kişilerinin listesinin bu olduğu iddia edildi.

Açıklamayı Sözcü, T24 ve Sputnik gibi siteler de haberleştirdi ve Tilki’ye sansür uygulandığı öne sürüldü.

Bakanlığın paylaşımından ismi kaldırılmış

Bakanlık Aleyna Tilki’ye ödül verilmediğinin kanıtı olarak, internet sitesindeki listeyi gösterdi. Ancak Bakanlığın resmi internet sitesinin 11 Aralık 2019’daki haline ulaştığımızda, Tilki’nin adının listede yer aldığını görüyoruz. Tilki’nin adı listeden sonradan çıkarılmış.

Törende ödül alanların sayısının da ilan edildiği gibi 30 değil, 29 olduğu görülüyor. Yani Tilki’nin adı listeye hatayla eklenmemiş; sonradan çıkarılmış. 

Sonuç olarak, Aleyna Tilki’nin Forbes tarafından düzenlenen ve bakanlığın desteklediği “30 Altı 30” ödüllerine layık görülen isimlerden biri olduğu bilgisi doğru. Tilki ödül törenine katılmadığı için etkinlik fotoğraflarında görülmüyor. Gençlik ve Spor Bakanlığı ise, Tilki’nin adını internet sitesinden sonradan kaldırmış.

Kaynaklar

Sputnik, Gençlik ve Spor Bakanlığı Aleyna Tilki’ye ödül vermedik 13 Aralık 2019

Sözcü, Spor Bakanlığından Aleyna Tilki Sansürü, 13 Aralık 2019

T24, Gençlik ve Spor Bakanlığı Aleyna Tilki’iyi listeden çıkardı, 13 Aralık 2019

Gençlik ve Spor Bakanlığı, Kamuoyu Açıklaması,,13 Aralık 2019

Aleyna Tilki, Bakanlığa teşekkür açıklaması, 15 Aralık 2019

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

Sputnik, Gençlik ve Spor Bakanlığı Aleyna Tilki’ye ödül vermedik 13 Aralık 2019

Sözcü, Spor Bakanlığından Aleyna Tilki Sansürü, 13 Aralık 2019

T24, Gençlik ve Spor Bakanlığı Aleyna Tilki’iyi listeden çıkardı, 13 Aralık 2019

Gençlik ve Spor Bakanlığı, Kamuoyu Açıklaması,,13 Aralık 2019

Aleyna Tilki, Bakanlığa teşekkür açıklaması, 15 Aralık 2019