Almanya’da çöp kutuları üzerindeki yazılarla yalnızca Türkler uyarıldı iddiası

İDDİA: Almanya’nın Duisburg kentinde yere çöp atanları uyarmak için çöp kutularına yalnızca Türk isimleri yazıldı.

YANLIŞ

Sosyal medyada Duisburg kentindeki çöp kutularının üstünde “Çöpünü buraya at Mehmet” gibi ifadeler kullanıldığı ve bu ifadelerde sadece Türk isimlerinin yer aldığı iddia edildi.Sosyal medyada birçok kullanıcı bu uygulamanın ırkçı olduğunu belirterek tepki gösterdi. Ancak çöp kutularında sadece Türkçe isimler yazılarak Türklerin uyarıldığı iddiası doğru değil.

Almanya’nın Duisburg kentinde Wirtschaftsbetriebe Duisburg şirketi iş birliğiyle Duisburg Belediyesi tarafından başlatılan bu kampanyada daha temiz bir çevreye dikkat çekmek için hazırlanan posterler çöp kutularının üzerine yapıştırıldı. Aynı zamanda bu posterlerde farklı dillerden isimlerin yer aldığını da görmek mümkün. Site üzerinden posterler için isim önerisinde de bulunulabiliyor. Sitede yer alan bazı posterlerde yer alan yazılar şöyle;

  • Sauber, Steffi! (Temiz tut, Steffi!)
  • Geht doch, Gülcan! (Hadi, Gülcan!)
  • Komma hier, Kevin! (Buraya gel, Kevin!)
  • Mach et, Mehmet! (Buraya at, Mehmet!)
  • Alles klar, Andi! (Her şey tertemiz, Andi!)
  • Respekt, Robert! (Saygılı ol, Robert!)

WELT’de yer alan habere göre şirket yetkilisi Silke Kershken bu tarz bir tartışmanın çıkmasını beklemediklerini bu durumun onları şaşırttığını belirtti. Silke Kershken’in açıklama yaptığı video ise buradan izlenebilir.

Duisburg kentine bağlı Meiderich/Beeck semtinde belediye meclis üyeliği yapan Melih Keser Facebook hesabı üzerinden konuyla alakalı bir açıklama yaptı. teyit.org’un ulaştığı Melih Keser, açıklamasında çöp kutularındaki isimlerin kasıtlı bir davranış olmadığını belirterek çöp kutuları üzerine yapıştırılan posterlerde aynı zamanda diğer ülkelerden isimlerin de yer aldığını belirtti.

Instagram’da da farklı kullanıcıların Türkçe olmayan isimlerin bulunduğu çöp kutuları fotoğraflarını paylaştığını görmek mümkün.

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz.