Almanya’da huzurevinden kaçan iki kişinin heavy metal konserine katıldığı iddiası

İDDİA: Almanya’da huzurevinden kaçan iki kişi heavy metal konserine katıldı.  

KARMA

Sosyal medyada paylaşılan bir habere göre Almanya’da iki kişinin, heavy metal festivali Wacken Open Air’e katılmak için kaldıkları huzurevinden kaçtığı ve geri dönmeyi reddettikleri için huzurevine polis memurları tarafından götürüldükleri iddia edildi.

İddia dokuz8HABER, Sputnik, Artı Gerçek ve Cumhuriyet gibi haber sitelerinde de yer aldı.

Söz konusu iddia başka ülkelerde 6 Ağustos 2018 tarihinde RTL, CBS, Deutsche Welle gibi haber sitelerinde de paylaşıldı. Bu iddialara göre de iki yaşlı erkek, Almanya’nın kuzeyinde Schleswig-Holstein eyaletindeki Dithmarschen şehrinde bulunan huzurevinden kaçarak Hamburg yakınlarındaki Wacken şehrinde gerçekleşen heavy metal müzik açık hava festivaline gitmek istediler.

İki yaşlı Alman’ın huzurevinden kaçtıkları iddiası doğru fakat aynı haberde yer alan Wacken müzik festivaline katıldıkları iddiası ise belirsiz. Çünkü bölge polisi yaşlı adamları bulduğunda festivale katılacaklarına dair biletlerinin olmadığı ve tüm gün süren festivalin hiçbir etkinliğine katılmadıkları tespit edildi.

İki yaşlı adam polis tarafından festivale yakın bir yerde bulunmuş

Polisi harekete geçiren aldıkları kayıp ihbarı oluyor. Polis, Itzehoe Polisi basın sözcüsü Peter Berndt’in açıklamasına göre 58 ve 59 yaşlarındaki iki erkek hakkında 3 Ağustos 2018 saat 22:00’de bir ihbar alıyor. Bunun üzerine saat 03:00 civarı iki yaşlı adam, Wacken şehrinde bulunuyor.

Alman haber kanalı NDR’a konuşan polis sözcüsü iki yaşlının “şaşırmış ve ilgisiz” olduklarını belirtiyor. 4 Ağustos 2018 tarihli polis raporunda “sadece” yaşlı iki adamın festivalin gerçekleştiği alana yakın bir yerde bulundukları ve polis eşliğinde taksiyle, polis gözetiminde huzurevine geri götürüldükleri belirtiliyor. Bu bilgiler dışında başka bir ibare tutanakta yer almıyor.

Son otobüsü kaçırmışlar

Itzehoe basın sözcüsü Peter Berndt, iki yaşlının alkolün etkisiyle son otobüsü kaçırmış olabileceklerini iletiyor. Deutsche Welle’nin 4 Ağustos 2018 tarihli haberinde iki yaşlı adamın polisin ifadesinden festival için huzurevinden kaçtıkları anlaşıldığına yer veriliyor fakat 8 Ağustos 2018 tarihli haberde DW, polis raporunda yer alan ifadelerden 5 Ağustos 2018’de polisle tekrar görüşmek istiyor. Fakat polis, bu konu hakkında başka bir açıklama yapamayacağını belirtiyor. NPR’ın haberine göre de iki yaşlı adamın huzurevinden kaçtıkları bilgisi doğru ancak söz konusu festivale gidip gitmedikleri bilgisine ulaşılamıyor. Aynı haberde, bu hikayenin sosyal medyada Wacken şehrinde gerçekleşen festival için büyük bir ilgi olması nedeniyle hızla yayıldığı anlatılıyor.

Snopes’un 7 Ağustos 2018 tarihli yazısında AP’den (Associated Press) aktardığı habere ulaşmak mümkün. AP’nin haberinde Berlin muhabiri, polise ihbarın festivale katılan iki kişi tarafından geldiğini belirtiliyor.

Almanya’nın en büyük açık hava festivallerinden biri

1990’dan beri gerçekleşen Wacken Open Air festivali, 2018’de beklenen 75 bin katılımcısı ile Almanya’nın en büyük heavy metal müzik festivallerinden biri. Festivalin resmi YouTube kanalından 2017’de gerçekleşen konserler hakkında bilgiye ulaşılabilir.

2017’de gerçekleşen festivalden bir fotoğraf

İddia konusu haberle ilgili festivalin resmi Twitter hesabından da 6 Ağustos 2018 tarihinde atılan bir tweette “You’re never too old to rock!” (Rock için hiçbir zaman yaşlı değilsin!) ifadeleri yer alıyor.

Festivalin resmi Twitter hesabından atılan tweette “Yaşlılar için ayrımcılık yok.” ifadeleri de yer alıyor.

Kaynaklar

NPR, Konuyla ilgili analiz, 8 Ağustos 2018

NDR, Konuyla ilgili haber, 4 Ağustos 2018

NDR, Polisten alınan bilgiler doğrultusunda çıkan haber, 6 Ağustos 2018

Snopes, AP’den aktarılan haber, 7 Ağustos 2018

Deutsche Welle, Polis sözcüsünün söylediklerini içeren haber, 8 Ağustos 2018

Presse Portal, Bölge polisinin raporu, 4 Ağustos 2018

YouTube, Wacken Open Air’in resmi kanalındaki video, 18 Ağustos 2017

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

NPR, Konuyla ilgili analiz, 8 Ağustos 2018

NDR, Konuyla ilgili haber, 4 Ağustos 2018

NDR, Polisten alınan bilgiler doğrultusunda çıkan haber, 6 Ağustos 2018

Snopes, AP’den aktarılan haber, 7 Ağustos 2018

Deutsche Welle, Polis sözcüsünün söylediklerini içeren haber, 8 Ağustos 2018

Presse Portal, Bölge polisinin raporu, 4 Ağustos 2018

YouTube, Wacken Open Air’in resmi kanalındaki video, 18 Ağustos 2017