Almanya’daki polis köpekleri ne zaman emekli oluyor? Ne kadar maaş alıyor?

İDDİA: Almanya’da polis köpekleri 7 yıl çalışıp emekli oluyorlar ve aylık 1400 Avro emekli maaşı alıyorlar.

KARMA

Sosyal medyada ve Hürriyet, Cumhuriyet, Kıbrıs Gazetesi gibi haber sitelerinde paylaşılan bir iddiaya göre Almanya’daki polis köpekleri 7 yıl çalıştıktan sonra emekli olabiliyor ve aylık bin 400 Avro emekli maaşı alabiliyorlar.

Twitter’da 2 Şubat 2019’da Tuhaf Ama Gerçek isimli hesapta da paylaşılan iddia şimdiye kadar 655 retweet ve 5 bin beğeni aldı.

Almanya’da polis/servis köpeklerinin bir süre çalıştıktan sonra emekli oldukları ve emeklilikleri boyunca maaş aldıkları iddiası doğru fakat emekliliğe ayrılmaları için gereken süre yedi değil, sekiz sene ve bu köpeklere emekli olduklarında aylık değil, yıllık yaklaşık bin 200 Avro veriliyor. Berlin eyaletindeki köpek emeklilik maaşı yıllık bin 200 Avro fakat bu meblağ eyalete göre farklılık gösterebiliyor. Köpeklere emekli maaşı verilip verilemeyeceği her eyaletin kendi yasal düzenlemeleri çerçevesinde belirleniyor.

Berlin’de polis köpekleri 8 sene çalıştıktan sonra emekli olabiliyor

Alman Welt Gazetesi’nde 17 Ekim 2017’de çıkan bir habere göre Berlin Eyaleti Temsilciler Meclisi İç İşleri Komitesinin 16 Ekim 2017 tarihli kararına göre görevi biten polis köpeklerine hayatlarının geri kalan kısmında bir miktar para ödenmesine karar verildi. Aynı tarihli bir Berliner Morgen Post haberinde ise bu kararın gerekçesinin polis köpeklerinin görevlerinden ayrılmalarından sonra hayatlarının geri kalanında sahiplerini maddi olarak desteklemek olduğu söyleniyor.

Berliner Morgen Post’un haberinde polis köpeklerinin görevleri sırasında türlü zorluklarla karşılaştıkları bu nedenle sekiz sene çalışma hayatı sonunda (köpeklerin hayat uzunlukları da göz önünde bulundurulduğunda) emekli edildikleri belirtiliyor.  

Berlin Belediyesinin internet sitesinde de 17 Ekim 2017’de aynı habere yer veriliyor ve polis köpeklerinin ortalama sekiz yılda emekleri olduklarının altı çiziliyor.  

Emekli köpekler için toplamda 93 bin 554 Avroluk bütçe ayrıldı

Komite kararı, 2018 yılının başından itibaren polis köpeklerinin emekli olduktan sonra yemek masrafları ve tüm veteriner ücretlerinin eyalet bütçesinden karşılanmasını içeriyor.

Berlin Eyalet Meclisinin internet sitesindeki komite kararının 33. sayfasından ilgili düzenleme görülebiliyor. Kararda Berlin’de yaşayan 130 polis köpeğine 2018 ve 2019 yıllarında emeklilik maaşı verileceği belirtiliyor. Bu maaşın miktarının bir köpek için yıllık bin 200 Avro aylık 72,85 – 100 Avro arasında olduğu da ifade ediliyor. Bu iş için Berlin Eyaleti bütçesinden toplamda 93 bin 554 Avroluk bir bütçe ayırmış.

Komite kararının ilgili bölümü: Kararın ayrıldığı sütunlar Berlin Eyalet Meclisinde bulunan partilerin verilen öneri hakkında sundukları ve kabul edilen çözümleri gösteriyor. En sağda bulunan sütunda özetle “ köpeklere verilecek emekli maaşının miktarının bir köpek için yıllık bin 200 Avro aylık 72,85 – 100 Avro arasında olduğu” ifade ediliyor.

Alman medyasında yer alan haberlere göre de ilgili kararın alındığı sırada Berlin’de kayıtlı 130 adet polis köpeği bulunuyordu. Bütçeden belirlenen toplam miktar Berlin Eyaleti’nin yönetiminden sorumlu koalisyon hükümetinin (Yeşiller-Merkez Sol-Sosyal Demokratlar) daha önce düşündüğü 50 bin Avroluk miktarın oldukça üzerinde.

Almanya’nın başka eyaletlerinde de benzer uygulama var

Urban Dog’da yer alan bir yazıya göre Brandenburg eyaletinde 2017 sonu itibariyle kayıtlı 65 adet polis köpeği bulunuyor ve bu köpeklerin emeklilik süreleri boyunca sahiplerine aylık 32 Avro veriliyor. Emekli polis köpeklerine verilen en yüksek ücret ise aylık 110 Avro ile Hamburg eyaletinde. Bavyera eyaletinde bu tutar 75, Türingen eyaletinde ise 85 Avro.

Alman BILD gazetesinin 29 Şubat 2016 tarihli YouTube videosundan da Hamburg eyaletinde görev yapan polis köpeklerinin emekli olduklarında bir maaş aldıkları sonucuna ulaşılabiliyor.

Avrupa Parlamentosu (AP) Araştırma Servisinin 2016’da yayımladığı bir raporda Avrupa ülkelerinde servis köpekleri ile ilgili uygulanmakta olan yasalara yer verilmiş. Bu rapora göre Almanya’da bu köpekleri içeren genel bir yasa yok fakat Alman Medeni Kanunu’nun dezavantajlı vatandaşlarla ilgili maddelerinden servis köpeklerinin görevlerine ilişkin ibareler bağlamında eyaletler özelinde çeşitli yönetmelikler çıkarılabiliyor.

Servis köpeklerinin amacı ise polis köpeklerinden farklı. Servis köpekleri ile toplumdaki dezavantajlı vatandaşların (engelliler, günlük hayatta zorluk çekenler gibi) hayatlarını kolaylaştıracak şekilde eğitilen köpekler kastediliyor. Polis köpekleri ise polis teşkilatlarında görev yapan, toplumda kısaca “K-9”olarak tanınan köpekler. K-9 köpekleri uyuşturucu madde tespiti gibi çeşitli suçlar ile mücadelede polislere yardımcı oluyor.

Türkiye’de bu konuda yasal bir düzenleme bulunmuyor

Türkiye’de polislerin “maddi güç” olarak köpekleri kullanabilecekleri Polis Vazife ve Salâhiyet Kanunu’nun 16. maddesinde belirtiliyor. Fakat Almanya gibi polis köpeklerinin emekli olabileceği, özlük hakları gibi ayrıntılı düzenlemelere gidilmemiş. Polis Bilimleri Dergisi’nin 2009’da yayımlanan bir sayısında Türkiye’de polis köpeklerinin adli vakalardaki işlevi aktarılıyor ve bu konuda herhangi bir yasal düzenlemenin bulunmadığının altı çiziliyor.

Kaynaklar

Welt, İlgili gazete haberi, 17 Ekim 2017

Berliner Morgen Post, İlgili gazete haberi, 17 Ekim 2017

Berlin Hauptstadt, Meclis kararının yer aldığı haber, 27 Ekim 2017

YouTube, BILD’in polis köpeklerini anlattığı videosu, 29 Şubat 2016

Avrupa Parlamentosu, Servis köpekleri ile ilgili rapor, 19 Şubat 2016

Urban Dog, Çeşitli Alman eyaletlerindeki polis köpeklerinin anlatıldığı yazı

Berlin Eyalet Meclisi, İlgili komite kararı, 16 Ekim 2017         

Kaynaklar

Welt, İlgili gazete haberi, 17 Ekim 2017

Berliner Morgen Post, İlgili gazete haberi, 17 Ekim 2017

Berlin Hauptstadt, Meclis kararının yer aldığı haber, 27 Ekim 2017

YouTube, BILD’in polis köpeklerini anlattığı videosu, 29 Şubat 2016

Avrupa Parlamentosu, Servis köpekleri ile ilgili rapor, 19 Şubat 2016

Urban Dog, Çeşitli Alman eyaletlerindeki polis köpeklerinin anlatıldığı yazı

Berlin Eyalet Meclisi, İlgili komite kararı, 16 Ekim 2017