Aloe vera bitkisi kan grubu 0 olanları zehirleyebilir mi?

İDDİA: Aloe vera bitkisi, kan grubu 0 (sıfır) olanları zehirleyebilir. 

YANLIŞ

Sosyal medyada paylaşılan bir gönderide, aloe vera bitkisinin kan grubu 0 (sıfır) olanlara zehir etkisi yaptığı iddia edildi. 30 Kasım 2018’de Facebook’ta paylaşılan iddia, yaklaşık 81 bin paylaşım ve 600 yorum aldı.

Ancak iddia doğru değil. Aloe vera zehirlenmesi, ancak aşırı doz durumunda gözlemlenebiliyor. Aloe veranın özellikle 0 kan grubuna sahip kişilerde zehir etkisi yarattığını gösteren bilimsel bir çalışma bulunmuyor.

Literatürde böyle bir bilimsel çalışma yok

Biyoloji, genetik ve tıp alanında akademik çalışmalar yayınlayan biyomedikal veritabanı PubMed üzerinden ‘‘aloe vera’’ ve ‘‘zehir’’ anahtar kelimeleri aratıldığında, karşımıza aloe veranın zehirliliği ve olumsuz klinik etkileri hakkında yalnız bir adet bilimsel araştırma çıkıyor. Bu araştırma da kan gruplarıyla ilgili bir şey söylemiyor. Makale, aloe vera içeren jel ve lateks ürünlerin iklim, konum ve bünyesel alerji gibi etmenler sebebiyle yaratabileceği olumsuz etkileri, deney sonuçlarına dayanarak tartışıyor. 

Dünya Sağlık Örgütü’nün internet sitesinde, tıbbi bitkilere dair yaşamsal bilgilerin yer aldığı Temel İlaçlar ve Sağlık Ürünleri Bilgi Portalı’nda, aloe vera hakkında bilinenlere ulaşabiliyoruz. Burada da bitkinin 0 kan grubuna sahip bireyler üzerinde zehir etkisi yarattığına dair bir bilgi yok. Aloe vera içeren tıbbi ürünlerin bağırsak rahatsızlığı, kas zayıflığı, sıvı kaybı veya kronik kabızlık yaşayan kişiler tarafından kullanımı uygun bulunmamış. Ayrıca 10 yaşından küçük çocukların ve hamilelerin aloe vera kullanmasının da sakıncalı olduğu ifade edilmiş. 

Aynı portalda, aloe veraya aşırı dozda maruz kalınması durumunda zehirli olabileceği, karın ağrısı ve ishale yol açabileceği bilgisi de mevcut. Yani aloe vera zehirlenmesinin 0 kan grubuna sahip olmakla bir ilgisi yok.

İddia Peter J. D’Adamo’nun kitabından yayılmış olabilir

İddianın kaynağı, 1996’da yayınlanmış olan Peter J. D’Adamo’nun Kan Grubunuza Göre Beslenme kitabı olabilir. Kitaptaki “kan gruplarının uzak durması gereken besin maddeleri ve tıbbi ürünler” listesine göre kabızlık problemi yaşayan 0 kan grubuna sahip kişiler, aloe vera kullanımından kaçınmalılar. Beslenme ve egzersiz alanında yayın yapan bir internet sitesinde yer alan ve D’Adamo’nun kitabından yola çıkarak hazırlanmış olan bir kan gruplarına yönelik gıda tablosunda, aloe veranın 0 kan grubuna ‘‘zararlı’’ olduğu belirtilmiş.

Kan gruplarının kişilerin beslenmelerini etkilediği kanıtlanmış değil

Dünya Sağlık Örgütü’nde ‘‘kan grupları’’ ve ‘‘zehirlenme’’ anahtar kelimeleri, beslenme başlığı altında aratıldığında, karşımıza anlamlı bir sonuç çıkmıyor. Kısacası belirli kan grupları ile besin alışkanlıkları ve zehirlenme arasında bir bağ olduğu kanıtlanmış bir bilgi değil. Kan gruplarıyla ilgili ortaya atılan iddialara karşı dikkatli olmak gerek.

Öte yandan 2014 yılında Toronto Üniversitesi’nde yürütülen bir araştırmaya göre, bireyin beslenme gereksinimlerinin kan grubuna göre değiştiğini iddia eden popüler kan grubu diyetinin ardındaki teori geçerli değil. Bin 455 katılımcıyla gerçekleştirilen çalışma sonucunda kan grubu diyet teorisini destekleyen herhangi bir kanıt bulamamış. Kan grupları diyeti hakkında yapılan bir diğer araştırma ise 2013 yılında Amerikan Klinik Beslenme Dergisi tarafından yayımlanmış. Bu araştırmada kan grubu diyetlerinin iddia edilen faydalarını doğrulayan herhangi bir kanıt olmadığı sonucuna varılmış. 

Ayrıca Healthline ve BBC Science Focus gibi internet sitelerinde, farklı besinlerin kan türlerinde kayda değer ölçüde farklı bir şekilde tepki verdiğine dair hiçbir kanıt olmadığına dair yazılar bulunuyor.

Sonuç olarak aloe veranın kan grubu 0 olanlar için zehirli olduğu iddiası yanlış. İddia, hatalı bilginin yedi türünden ‘‘uydurma’’ya örnek.

Kaynaklar

PubMed, Aloe vera: A review of toxicity and adverse clinical effects, 2 Nisan 2016

Dünya Sağlık Örgütü, WHO Monographs on Selected Medicinal Plants - Volume 1

Toronto Üniversitesi, Popüler diyet teorisi çürütüldü, 15 Ocak 2014

Oxford Akademi, Blood type diets lack supporting evidence: a systematic review, 1 Temmuz 2013

Healthline, Kan grubu diyeti, 17 Nisan 2018

BBC Science Focus, Kan grubu diyeti

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

PubMed, Aloe vera: A review of toxicity and adverse clinical effects, 2 Nisan 2016

Dünya Sağlık Örgütü, WHO Monographs on Selected Medicinal Plants - Volume 1

Toronto Üniversitesi, Popüler diyet teorisi çürütüldü, 15 Ocak 2014

Oxford Akademi, Blood type diets lack supporting evidence: a systematic review, 1 Temmuz 2013

Healthline, Kan grubu diyeti, 17 Nisan 2018

BBC Science Focus, Kan grubu diyeti