Amazon’da Türk bayraklı klozet takımlarının satıldığı iddiası

İDDİA: Amazon’da üzerinde Türk bayrağı bulunan klozet takımı satıldı.

DOĞRU

Sosyal medyada ve bazı haber sitelerinde Amazon isimli online alışveriş sitesinde üzerinde Türk bayrağının bulunan klozet takımları satıldığı iddia edildi. Haber sitelerinde de yayınlanması üzerine yüzlerce kişi tarafından paylaşılan görsellerin ardından Twitter’da #Bayrağımadokunmaamazon hashtagiyle binlerce tweet atıldı. 


İddia doğru. Amazon’un Almanya’daki kullanıcılarına hizmet eden Amazon.de sayfasında üzerinde Türk bayrağının olduğu klozet takımı satılıyordu. Ürün tepkiler üzerine siteden kaldırıldı. 

Sitede satıştaydı

İddialar üzerine arama yapıldığında karşımıza çıkan klozet takımının farklı modellerinin yanı sıra aralarında bayrakların da olduğu onlarca çeşidinin olduğunu görüyoruz. Aynı satıcı İngiliz, ABD ve Alman bayraklarının da yer aldığı klozet takımları satıyor. 

Sosyal medya kullanıcılarının tepki göstermesi üzerine ilanı kaldıran Amazon yetkilileri, resmi Twitter adresinden de bu kararlarını bir kullanıcını attığı tweete cevap olarak “Amazon Almanya üzerinde üçüncü parti bir firma tarafından satılan ürünler, satış yönergemizi ihlal ettiği için satıştan kaldırılıyor. Ülkelerin kültürleri ve bayrakları gibi simgeler üzerinden, belli kesimleri rencide edebilecek hiçbir girişime karşı tolerans göstermiyoruz” şeklinde açıkladı.

Sonuç olarak iddia doğru. Amazon Almanya sayfasında üzerinde Türk bayrağı bulunan klozet takımı satışı yapılıyordu, fakat şikayetler üzerine ürün kaldırıldı. 

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

Twitter, Amazon Help sayfasının konuyla ilgili paylaşımı, 8 Temmuz 2020

Amazon.de, İngiliz bayrağının bulunduğu klozet takımı

Amazon.de, ABD ve Alman bayrağının bulunduğu klozet takımı 

Doğruluk Payı, Amazon’da Türk Bayraklı Tuvalet Seti Satıldığı İddiası, 14 Temmuz 2020