Amazon’un zeplin ve dronelarla kargo teslimatı yaptığı iddiası

İDDİA / Video: E-ticaret platformu olan Amazon, zeplinden dağılan dronelarla kargo teslimatı yapıyor.

YANLIŞ

Sosyal medyada paylaşılan videoda, dünyanın en büyük e-ticaret platformu Amazon’un kargo teslimatlarında zeplin ve drone kullandığı iddia edildi. Videoda, büyük amazon logolu zeplin havadayken içinden dronelar çıktığı görülüyor.

Zozi009 isimli Twitter kullanıcısı tarafından 31 Mart 2019 tarihinde Twitter’da paylaşılan video, şimdiye kadar yaklaşık 500 bin kez görüntülendi. Video Facebook’ta İngilizce yayın yapan sayfalarda da paylaşıldı. “DronesAreSuperB” isimli Facebook sayfasının paylaştığı video 55 bin kez görüntülendi. Video, Türkiye’de de sosyal medya kullanıcıları tarafından paylaşıldı. “Ohaa Bee” isimli Facebook sayfası tarafından paylaşılan video yaklaşık 13 bin görüntülenme aldı.

Ancak videonun Amazon şirketinin kullandığı kargo dağıtım sistemini gösterdiği iddiası doğru değil. Twitter’da videonun ilk paylaşımcısı olan Zozi009 isimli video sanatçısı tarafından dijital olarak üretilmiş.

Videonun tasarım aşaması ve arka planı da paylaşılmış

Zozi009 kullanıcı isimli video sanatçısı, paylaştığı videonun etkileşim almaya başladığını görünce, videonun tasarım aşamasındaki halini ve boş arka plan videosunu da paylaştı.

Zozi009, videonun tasarım aşamasını paylaştığı fotoğrafla birlikte hangi fotoğraf tekniğini kullandığını da söyledi. Ünlü ABD’li teyit platformu Snopes da videonun dijital görsel efektlerle yapıldığını ve iddianın doğru olmadığını belirtti.

Video sanatçısının benzer şekilde dijital ortamda ürettiği başka görüntüler de var. 2017’de kendisi tarafından paylaşılan ve dijital ortamda üretilen videoda, nehirde bir aracın yüzdüğü görülüyor.

Amazon 2016’da projenin patentini aldı

Amazon şirketi, videoda görülen projenin patentini 2016 yılında aldı. Ancak proje şu an sadece kağıt üzerinde. Şirket, dronelu ilk teslimatını ise “Amazon Prime Air” adıyla 2016 duyurdu ve ilk teslimatını aynı yıl Aralık ayında gerçekleştirdi.

Amazon’un ilerleyen yıllarda zeplin ve drone ile kargo taşımacılığı yapma hedefleri var. Ancak video bu projeyle ilişkili değil.

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

Twitter, Videonun ilk paylaşıldığı gönderi, 31 Mart 2019

Twitter, Videonun tasarım halindeyken paylaşıldığı gönderi, 1  Nisan 2019

Twitter, Video sanatçısının diğer eseri, 29 Aralık 2017

CNBC, Amazon şirketinin zeplin ve drone ile taşıma için aldığı patente dair haber, 30 Aralık 2016

Amazon, Amazon’un ilk dronelu kargo taşımacılığına dair video, 7 Aralık 2016

Snopes, Videonun görsel efektle yapıldı iddiasına dair teyit,  2 Nisan 2019

Facebook, Videoyu paylaşan İngilizce sayfa, 1 Nisan 2019