Anthony Fauci’nin insan kaçakçılığı suçlamasıyla tutuklanan Ghislaine Maxwell’in kız kardeşiyle evli olduğu iddiası

İDDİA: ABD Ulusal Alerji ve Enfeksiyon Hastalıkları Enstitüsü Direktörü Anthony Fauci, insan kaçakçılığı suçlamasıyla ABD’de tutuklanan Ghislaine Maxwell’in kız kardeşiyle evli. 

YANLIŞ

Sosyal medyada gündeme gelen ve Teyit’e ihbar olarak gönderilen gönderide ABD Ulusal Alerji ve Enfeksiyon Hastalıkları Enstitüsü Direktörü Anthony Fauci’nin insan kaçakçılığı suçlamasıyla ABD’de tutuklanan Ghislaine Maxwell’in kız kardeşiyle evli olduğu iddia edildi. İddia Türkiye’de olduğu gibi ABD’de de yayılmış, benzer gönderiler sıklıkla paylaşılmıştı.

Ancak iddia doğru değil. Fauci’nin evli olduğu kişi Christine Maxwell değil Christine Grady. Grady, iddia edildiği gibi Ghislaine Maxwell’in kız kardeşi değil, aralarında herhangi bir akrabalık bağı yok. 

İlk isim aynı ama bağlantıları yok

Fotoğraflardaki kişiler ilk bakışta benzer gibi görünseler de, aynı kişi değiller. Paylaşılan gönderide yer alan kişi iddia edildiği gibi Christine Maxwell değil. Fotoğraf 2016 yılında Beyaz Saray’da verilen bir davette çekilmiş ve açıklamasında da fotoğraftaki kişilerin Anthony Fauci ve Christine Grady olduğu yazıyor.

Christine Grady New Jersey doğumlu, Ulusal Sağlık Enstitüleri Klinik Merkezi’nde Biyoetik bölümü başkanı olarak görev yapan bir hemşire ve biyoetikçi. Biyomedikal ve biyoetik konularında yazılmış onlarca makalesi var

Diğer fotoğrafta yer alan kişi ise aralarında reşit olmayanlar da olan çok sayıda kişinin taciz edilmesine yardım etmekle suçlanan ve 2 temmuz 2020 tarihinde tutuklanan Ghislaine Maxwell’in kız kardeşi Christine Maxwell. Christine, Magellan’ın yaratıcılarından biri ve kurucu ortağı olarak bilinen bir İngiliz internet içeriği öncüsü ve eğitimcisi. İddia edildiği gibi Anthony Fauci ile değil fizikçi Roger Malina ile evli. Dikkatli bakıldığında yüzlerindeki farklılık da dikkat çekiyor. 

İkisinin de kısa saçlı ve uzun yüz hatlarına sahip olması yanlış anlaşılmalara neden olmuş ama isim benzerliği dışında hiçbir ortak noktaları yok.

İddiayı gündeme 6 Temmuz 2020 tarihinde Amerikalı yorumcu DeAnna Lorraine getirmiş. İddianın doğruluğundan emin olamayınca düzeltmek için başka tweetler atmaya devam etse de iddia yayılmayı sürdürmüş.

İddiayı doğrulama platformları Reuters ve Snopes da incelemiş ve yanlış olduğu sonucuna varmış.

Sonuç olarak Anthony Fauci’nin insan kaçakçılığı suçlamasıyla tutuklanan Ghislaine Maxwell’in kız kardeşiyle evli olduğu iddiası doğru değil. Fauci’nin eşi Christine Maxwell değil, Christen Grady. İddia yanlış bilginin en yaygın türünden biri olan uydurmaya örnek. 

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

Getty Images, President And Mrs. Obama Host State Dinner For Italian PM Renzi, 18 Ekim 2016

The Department of Bioethics, Christine Grady

National Institues of Health, Dr. Christine Grady Oral History 1997, 30 Ocak 1997

Google scholar, Christine Grady 

Financial Times, Ebola’s worst enemy: disease control expert Dr Anthony S Fauci, 30 Ocak 2015

Business insider, A death in the Atlantic, a media empire that once had $4 billion in debt, and a yacht named Lady Ghislaine: Take a look at Ghislaine Maxwell's family history, 6 Temmuz 2020 

BBC,Jeffrey Epstein ex-girlfriend Ghislaine Maxwell charged in US, 3 Temmuz 2020

Associated Press News, Fauci is not married to Ghislaine Maxwell’s sister, 7 Temmuz 2020

Leonardo, Christine Maxwell