Araştırma: Twitter’da koronavirüs endişesi yaratanlar bot olabilir

Bu içerik ilk kez The Conversation’da 1 Nisan 2020 tarihinde yayımlanmış ve Teyit tarafından çevrilmiştir.

‘Sara,’ ‘Sharon,’ ve ‘Mel’ ile tanışın. Twitter’da koronavirüs endişesi yaratanlar bot olabilir.

Son zamanlarda Facebook, Reddit, Google, LinkedIn, Microsoft, Twitter ve YouTube, platformlarından koronavirüs ile ilgili yanlış bilgileri kaldırmayı taahhüt etti.

Covid-19, sosyal medya çağının ilk büyük salgını olarak tanımlanıyor. Sıkıntılı zamanlarda sosyal medya önemli bilgileri kitlelere yaymaya yardımcı oluyor. Ne yazık ki bu, çoğu sosyal medya botlarıyla yayılan sayısız yanlış bilgiyi de beraberinde getiriyor.

Bu sahte hesaplar Twitter, Facebook ve Instagram’da yaygın. Tek bir amaçları var: korku ve sahte haber yaymak.

Buna 2016 ABD başkanlık seçimlerinde ve orman yangını krizindeki kundaklama söylentilerinde tanık olmuştuk; şimdi de koronavirüs salgınıyla tekrardan görüyoruz.

Bot Avı

Bu grafik, 24 saat boyunca botlar tarafından en çok atılan Twitter etiketlerini gösteriyor.

Yanlış bilginin yayılımının tam olarak ölçülmesi zor. Ancak küresel varlığı, Covid-19 ile ilgili etiketlerdeki Twitter bot katılımının ekran görüntüleriyle hissedilebilir düzeyde.

Bot Sentinel, puan ve derecelendirme kullanarak olası Twitter botlarını tanımlamak için makine öğrenimini kullanan bir internet sitesi. Siteye göre, 26 Mart’ta son 24 saatte atılan, #coronavirus etiketlerindeki 828, #COVID19 etiketindeki 544 ve #Coronavirus etiketindeki 255 tweet bot hesaplara ait.

Bu etiketler sırasıyla, en çok trollenen Twitter etiketleri arasında birinci, üçüncü ve yedinci sırada yerlerini aldı.

Koronavirüs ile ilgili bot tweetlerinin gerçek sayısının muhtemelen çok daha yüksek olduğunu belirtmekte fayda var; çünkü Bot Sentinel yalnızca (#coronavirus gibi) etiketleri tanıyor ve “coronavirus”, “COVID19” ya da “Coronavirus” gibi kelimeleri seçmiyor.

Botlar nasıl oluşturuluyor?

Botlar genellikle sosyal medya bot “kampanyaları” adı verilen otomatik programlar tarafından yönetiliyor ve bunlar insanlar tarafından kontrol ediliyor. Bunun gibi bir kampanyayı yaratma süreci nispeten basit. İnsanlara bunu “pazarlama” amacıyla nasıl yapabileceklerini öğreten birkaç internet sitesi var. Bu tür hizmetler, karanlık ağdaki (dark web) yeraltı hacker ekonomisinden kiralanabiliyor.

Botları, onları kontrol eden insanlara atfetmek zor olsa da, bot kampanyalarının amacı açık: yanlış bilgi yayarak toplumsal kargaşa yaratmak. Bu, halkın kaygısını, gerilimini ve belirli durumlarda yetkililere karşı öfkesini artırabilir.

Oxford İnternet Enstitüsü araştırmacıları tarafından 2019’da yayınlanan bir rapor, “hükümetler ve siyasi partiler tarafından yapılan sosyal medya manipülasyonu”nda endişe verici bir eğilim ortaya koydu. Rapor şöyleydi:

“Organize sosyal medya manipülasyon kampanyalarının 2017’de 28 ülkede, 2018’de 48 ülkede görülürken 2019’da 70 ülkede görüldüğüne dair kanıtlar var. Her bir ülkede, kamuoyunun yönlendirmek için sosyal medyayı kullanan en az bir siyasi parti veya devlet kurumu bulunuyor.”

İlginizi Çekebilir:  Bilişimsel propaganda yöntemlerini kullanan ülkelerin sayısı artıyor

Botların çalışma prensibi

Genellikle Covid-19 mesajları bağlamında, botlar iki ana teknikle yanlış bilgiyi yayıyor.

İlk teknik içerik oluşturmak. Botlar bu içeriklerde, dünya çapındaki mevcut eğilimleri doğrulayan veya yansıtan fotoğraflarla yeni gönderiler atıyor. Örneğin yiyeceklerle dolu alışveriş sepetlerinin veya süpermarket raflarını boşaltan istifçilerin fotoğrafları. Bu, endişe yaratıyor ve insanların diğer kaynaklardan okuduklarını doğruluyor.

İkinci teknik içerik artırmak. Botlar, fikir ayrılığı yaratmak için resmi hükümet gönderilerine ve haber sitelerine yazıyor. Kullanıcılar arasında korku ve öfke yaratmak için endişe verici tweetleri retweetliyor ya da yanlış yorumlar ve bilgiler ekliyor. Botlar genellikle “sinir bozucu bir olay” veya “sevdiklerinin” karşılaştığı bazı sosyal adaletsizlikler hakkında konuşuyor.

Aşağıdaki örnek, Queensland Health’in resmi Twitter sayfasından bir Twitter gönderisini ve bot oldukları anlaşılan “Sharon” ve “Sara” isimli hesaplardan gelen yorumları gösteriyor. Sara’nın gönderisini okuyan birçok gerçek kullanıcı, şüphesiz ki “annesi” adına bir adaletsizlik duygusu hissedecektir.

Queensland Health: Eğer ülke dışına çıkmadıysanız veya tanı konulmuş bir vakayla temas haline geçmediyseniz size yeni koronavirüs (Covid-19) testi yapılmayacak, çünkü soğuk algınlığı veya grip gibi başka bir virüse sahip olma olasılığınız daha yüksek.

Sharon: Peki kim olduklarını ve nerede olduklarını bilmiyorsak tanı konulmuş bir vakayla yakın temasa geçip geçmediğimizi  nasıl anlayacağız???

Sara: Annemin korona olduğundan şüpheleniliyor…  Altta yatan sağlık durumları olmasına rağmen test etmeye gerek olmadığını söylediler. Ne komik! Toplum içinde yayılıyor artık! En riskli ülkelerden gelen insanlarla teması olmadı.

Bunların bot hesapları olduğundan yüzde yüz emin olamasak da birçok neden bu durumun çok muhtemel olduğuna işaret ediyor. Bot Sentinel gibi programlarda makine öğrenimi algoritmaları geliştikçe botları doğru bir şekilde tanımlama yeteneğimiz daha iyiye gidecek.

Botlar nasıl tespit edilir?

Botların özelliklerini öğrenmek için Sharon’ın ve Sara’nın hesaplarını daha yakından inceleyelim.

Her iki profil de insan eşsizliğinden yoksun ve bot olabileceklerine dair bazı belirgin özellikleri bulunuyor:

·        Takipçileri yok

·        Twitter’a yeni katılmışlar

·        Soyadları yok ve harflerle sayılardan oluşan kullanıcı isimleri var (Sara89629382 gibi)

·        Yalnızca birkaç kez tweet atmışlar

·        Gönderilerinin tek bir konsepti var: panik yaratan yorumlar yaymak

·        Çoğunlukla haber sitelerini, hükümet yetkililerini veya belirli bir konuda (bu durumda virüs, bilim ve tıpla ilgili) oldukça etkili olan kullanıcıları takip ediyorlar.

News Breakfast: Hükümet koronavirüs salgını esnasında ekonomik yatırıma hazırlanırken ne yapmasını istersiniz?

Hükümet, Avustralya’nın ekonomik durgunluğa girmesini durdurmak için daha fazla önlem almayı düşünüyor ve NSW (New South Wales) Hükümeti bugün bir teşvik paketi açıklayacak.

Sharon: Acele edip kötü kararlar almayın. Sağlık beklemez, ekonomik bekler.

Sharon hakkındaki incelemeler sonucunda bot’un, federal hükümetin koronavirüs tepkisi hakkındaki bir haberinde öfke yaratmaya çalıştığı ortaya çıktı.

“Sağlık beklemez, ekonomik bekler” cümlesi anadili İngilizce olmayan biri olduğuna işaret ediyor.

Görünüşe göre Sharon, “kötü kararlar” diyerek halkın öfkesini alevlendirmeye çalışıyor.

Sharon’ın tweetlerine bakınca Sharon’un, kendi programlanmış gündemine sahip bot arkadaşı “Mel”i görebiliyorsunuz.

Cumartesi günü bir Qantas yolcusunun testi pozitif çıktığı bilgisini aldıktan sonra #COVID19 dan kurtuldum. Sonuçlar 69 saatte geldi – bu şartlar altında fena değil, Peter Dutton’un altı saatlik destansı sonucu değil gerçi! Teşekkürler #StVincents

Mel: genç kızım geçen Cuma sabahı test edildi ve sonuçlarımız hala gelmedi!

Endişe verici olan şey ise bir bot değil, bir insan kullanıcının Mel ile iletişim kurması:

MattO: bu oldukça kısa bir bekleme süresi Mel.

Yanlış bilgiyle mücadelede yardımınız dokunabilir.

Şu anda, bot odaklı yanlış bilgi kampanyalarının gerçek kaynağını nitelemek çok zor. Bu yalnızca sosyal medya şirketlerinin işbirliği ile başarılabilir.

Bir bot kampanyasının güdüleri, kargaşa yaratmaktan jeopolitik kontrolü kullanmaya kadar değişebilir. Ayrıca bazı araştırmacılar arasında hala “bot”u neyin oluşturduğu hakkında bir fikir birliği yok.

Ancak kesin olan bir şey var: Avustralya’nın bu otomatik suçluları tespit etmek ve durdurmak için mevzuat ve mekanizmalar geliştirmesi gerekiyor. Meşru sosyal medya kampanyaları yürüten kuruluşlar, sahte hesapları ayıklamak ve raporlamak için bir bot algılama aracı kullanmaya zaman ayırmalı.

Ayrıca koronavirüs çağında bir sosyal medya kullanıcısı olarak, şüpheli hesapları bildirerek siz de yardımcı olabilirsiniz. İhtiyacımız olan son şey, zaten endişe verici olan bir krizi daha da kötüleştiren kötü niyetli botlar.

Kaynak

The Conversation, Meet ‘Sara’, ‘Sharon’ and ‘Mel’: why people spreading coronavirus anxiety on Twitter might actually be bots, 1 Nisan 2020.

Çeviri: Can Başaçek

Kapak görseli: steemit

Bir sahte içeriği gerçeğinden ayırt etmenin yollarına, teyitçi gibi düşünebilmeyi sağlayan yöntemlere, doğrulama araçlarına, fact-checking dünyasından haberlere ve güncel gelişmelere yer verdiğimiz #teyitpedia yazısını sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler.

Bu kategorideki yazılarımızı daha hızlı sürede hazırlamamız ve daha fazla kişiye ulaştırabilmemiz için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz.

Kaynak

The Conversation, Meet ‘Sara’, ‘Sharon’ and ‘Mel’: why people spreading coronavirus anxiety on Twitter might actually be bots, 1 Nisan 2020.

Çeviri: Can Başaçek

Kapak görseli: steemit