Arda Turan’ın ünlü menajer Mino Raiola’dan kendisine kulüp bulmasını istediği iddiası

İDDİA: Arda Turan ünlü menajer Mino Raiola’dan kendisine kulüp bulmasını istedi.

YANLIŞ

Futbolda ara transfer döneminde hangi takıma hangi oyuncunun geleceği, hangisinin gönderileceği ile ilgili haberler spor kamuoyunda yoğun tartışmalara neden oluyor. Tartışmanın popüler isimlerden biri de Medipol Başakşehir’deki kiralık döneminin sonuna gelen Arda Turan. Futbolcunun anlaşacağı takımla ilgili haberler sıkça medyaya yansırken, İngiltere’de yayın yapan The Guardian’da yer alan bir yazı gündemi daha da hareketlendirdi. Gazeteden Jonathan Liew’un 13 Ocak’ta kaleme aldığı ve “Turan’ın ünlü menajer Mino Raiola’dan kendisine kulüp bulmasını istediğine” ilişkin yazıya, Fanatik, Birgün, internethaber.com ve haberler.com gibi platformlar da yer verdi.

Ancak İddia yanlış. Liew’in yazısı Arda Turan’ın menajeriyle arasında geçmesi muhtemel, kurgu bir konuşma hakkındaydı; gerçeği yansıtmıyordu. Ancak Türkiye basını bu kurgu diyalogu yaşanmış gibi yansıttı.

Yalnızca hayal edilebilecek bir diyalog 

Guardian yazarı Liew, futbolcu Arda Turan’ın Medipol Başakşehir’den ayrılması üzerine “Süper Menajeri ara! Arda Turan kariyerinde nasıl ilerleyebilir” başlıklı bir yazı kaleme aldı. Yazının giriş kısmında, “Arda Turan’ın Başakşehir’deki macerası kısa sürdü, ancak Barcelona’ya dönmek gibi bir de niyeti yok. Menajeriyle arasında geçmesi muhtemel diyaloğu yalnızca hayal edebilirsiniz” ifadelerine yer veriliyor.

Yazıda, Arda Turan’ın geleceği için dünyaca ünlü spor menajeri Mino Raiola’yı gece 1’de aradığı varsayılarak, ikilinin aralarında geçebilecek olası konuşmanın nasıl olacağı anlatıldı. 

Ancak bazı haber platformları yazıyı ciddiye aldı ve Arda Turan’ın Raiola’dan kendisine bir kulüp bulmasını istediği şeklinde yorumladı. 

Örneğin Birgün’ün, haberi NTV Spor’dan alıntıladığı görülüyor. NTV Spor’da ise haber önce konuşmanın yapıldığı argümanıyla yazılıyor. Ancak haber sonrasında güncelleniyor ve yazının muhtemel bir konuşmayı anlattığı açıklaması getiriliyor; ancak yazının başlığı ve bütününe bakıldığında bu ibarenin yanıltıcılığı ortadan kaldırmadığı görülebiliyor. BirGün’ün ve diğer platformların haberi alıntılarken orijinalinden kontrol etmediği de anlaşılıyor. 


Arda Turan ise, resmi Instagram sayfasından paylaştığı bir hikayeyle kamuoyu açıklaması yaptı. Turan haberlerin gerçeği yansıtmadığını, tek menajerinin Ahmet Bulut olduğunu söyledi.

Fanatik ve haberler.com siteleri, Turan’ın bu açıklamasına rağmen mevcut içeriklerini 15 Ocak 2020 10.15 itibariyle değiştirmezken, açıklamaya ayrı bir haberle yer verdi. Birgün ise haberi paylaştığı linki internet sitesinden kaldırdı.

Sonuç olarak, Arda Turan’ın Başakşehir’den ayrıldıktan sonra kendisine kulüp bulması için Mino Raiola’yı aradığı iddiaları gerçeği yansıtmıyor. Jonathan Liew’ün yazısı kurgu bir konuşma hakkında. İddia bu haliyle yanlış bilginin en yaygın yedi türünden hatalı ilişkilendirmeye örnek.

Kaynaklar

Guardian, Genel bilgi

Guardian, İlgili yazı, 13 Ocak 2020

Forbes, Mino Raiola bilgi

Instagram, Arda Turan resmi sayfası

Haberler.com, Arda Turan iddiaları yalanladı haberi, 15 Ocak 2020

Fanatik, Arda Turan'dan son dakika açıklaması, 14 Ocak 2020

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

Guardian, Genel bilgi

Guardian, İlgili yazı, 13 Ocak 2020

Forbes, Mino Raiola bilgi

Instagram, Arda Turan resmi sayfası

Haberler.com, Arda Turan iddiaları yalanladı haberi, 15 Ocak 2020

Fanatik, Arda Turan'dan son dakika açıklaması, 14 Ocak 2020