Arjantin’de yaşayan 128 yaşındaki adamın Adolf Hitler olduğu iddiası

İDDİA: Arjantin’de yaşayan 128 yaşındaki adamın, Adolf Hitler olduğu iddia ediliyor.

YANLIŞ

Sabah, Haberler, Son Dakika, Ontrava, Webtekno gibi haber sitelerinde yer alan haberlerde Arjantin’in Salta eyaletinde yaşayan 128 yaşındaki adamın, diktatör Adolf Hitler olduğunun iddia edildiği belirtildi.

Haberlerde, İsrail gizli servisinin Latin Amerika’da eski Nazi savaş suçlularını aramayı bırakmasının ardından Adolf Hitler olduğunu itiraf eden bir göçmenin ortaya çıktığı iddia edildi.

Ancak iddialar gerçeği yansıtmıyor. Haber ilk kez geçtiğimiz haftalarda World News Daily Report isimli parodi haber sitesinde yer aldı. World News Daily Report, yaptığı hiciv ve parodi haberler ile biliniyor. Sitenin ana sayfasında şu ifade yer alıyor;

Bu web sitesinde yer alan yazılarda görünen tüm karakterler – gerçek insanlar üzerine kurulu olanlar dahil olmak üzere – tamamen kurgusaldır ve yaşayanlar, ölüler veya yaşayan ölüler arasındaki benzerlikler tamamen mucizedir.

World News Daily Report’ta yer alan ve gerçekliği bulunmayan Emekli postacının bin 300 çocuğun babası olduğu iddiası, Rockefeller’ın 6 kalp, 3 böbrek ve 2 ciğer nakli geçirdiği iddiası ve 1944’te fırlatılan Nazi roketi bugünlerde New York’u vurabilir iddiası da daha önce haber siteleri tarafından gerçek olduğu düşünülerek yayınlanmıştı.

Hitler olduğu iddia edilen yaşlı adam fotoğrafı, İngiltere’nin Huddersfield şehrinde yaşayan ve 2014’te 100. yaşını kutlayan Francis Morris’e ait.

Haberlerde yer alan ve yaşlı adamın eşi olduğu iddia edilen kadının fotoğraf ise, stok fotoğraf ve video satan Shutterstock’tan alınma.