Arnold Schwarzenegger oda tutamadığı için kendi heykelinin önünde mi yattı?

İDDİA: Arnold Schwarzenegger, kendi ismiyle kurulan bir otelden oda tutamadığı için otelin önünde yer alan heykelinin önünde yattı.

YANLIŞ

Sosyal medyada yaygın bir biçimde paylaşılan iddiaya göre oyuncu ve siyasetçi Arnold Schwarzenegger, kendi ismiyle kurulan bir otelden oda tutamadığı için otelin önünde yer alan heykelinin önünde yattı. İddiayı içeren bir Facebook gönderisi 3 bin 500’e yakın kullanıcı tarafından paylaşıldı.

İddiayı içeren gönderide bir fotoğrafın yanı sıra şu metne yer verildi:

“Ünlü aktör Arnold Schwarzenegger, ünlü bronz heykelinin altında sokakta uyurken bir fotoğraf yayınladı ve “Gün olur, devran döner” konulu bir yazı yazdı. İfadeyi yazmasının nedeni sadece yaşlanmış olması değildi. California valisi olduğu zaman onun adı ve heykeli ile bir otel açılmıştı. Otel personeli, Sayın Vali Arnold’a “her zaman sizin için ayrılmış bir odamız var” demişti. Arnold valilik görevinden ayrılıp bir gün otele gittiğinde, idare ona, otelin büyük talep gördüğü için yer olmadığını söyleyerek ücretsiz bir oda vermeyi reddetti.

Bir uyku tulumu getirdi ve heykelin altında yatarak ne ifade etmek istediğini anlattı: “Önemli bir pozisyondayken her zaman bana iltifat ettiler ve bu pozisyonu kaybettiğimde beni unuttular. Konumunuza veya sahip olduğunuz paranın miktarına, gücünüze güvenmeyin, kalıcı olmayacaktır.”

Gerçek dostlarınızı sadece, sizinle menfaat ilişkileri bittiği zaman anlarsınız.”

Öte yandan Arnold Schwarzenegger’in kendi ismiyle kurulan bir otelden oda tutamadığı için otelin önünde yer alan heykelinin önünde yattığı iddiası doğru değil. Gönderide yer alan fotoğraf Schwarzenegger tarafından 15 Ocak 2016 tarihinde paylaşılmış, ancak Schwarzenegger’in iddiada belirtilen yazıyı hazırladığına dair herhangi bir bulguya rastlanmıyor. Bunun yanı sıra bahsi geçen heykelin bir otelin önünde bulunmadığını söylemek mümkün.

Fotoğraf Schwarzenegger’e ait ancak hikaye kurgu

Schwarzenegger’in kendi heykelinin önünde yattığını gösteren fotoğraf Schwarzenegger tarafından Instagram hesabında ve Facebook sayfasında paylaşılmış.

Fotoğrafın üzerinde Türkçe’de “zaman nasıl da değişiyor” anlamına gelen “how times have changed” iletisi yer alıyor. Gönderilerde bunun dışında herhangi bir metin yer almıyor. Kendisinin paylaşımlarında iddia kapsamında dile getirilen hikayeyle bağlantılı olduğu düşünülebilecek herhangi bir anlatıya rastlanmıyor.

Schwarzenegger’in heykeli bir otelin önünde değil

Ek olarak gönderide yer alan heykelin iddiada bahsedildiği şekliyle bir otelin önünde bulunmadığını ifade etmek mümkün.

Schwarzenegger’in heykeli, ABD’nin Ohio eyaletinde bulunan “Greater Columbus Convention Center” isimli bir binanın hemen girişinde yer alıyor. Bina, bir kongre merkezi olarak kullanılıyor.

İddia farklı dillerde de benzer şekillerde yayılmış

Schwarzenegger’in bir otelin önünde yer alan heykelinin hemen yanında yattığı iddiası doğrulama sitesi Snopes’a da ulaşmış. Snopes tarafından hazırlanan analizde de iddianın yanıltıcı olduğu ve Schwarzenegger’in mizah amaçlı böyle bir fotoğrafı paylaşmış olabileceği ifade ediliyor. İddiada dile getirilen hikayeninse kurgu olduğu ifade ediliyor.

İddia Fransızca yayın yapan sayfalarda da dile getirilmiş ve bunun üzerine Le Monde’un doğrulama yapan ekibi Les Decouder tarafından da bir analiz hazırlamış. Bu analizde de iddianın doğru olmadığı belirtilmiş. Benzer şekilde haberin Pakistan’da da yayılması sonrasında Daily Pakistan isimli internet sitesinde de iddianın ele alındığı görülüyor.

Schwarzenegger bir derneğe 100 bin dolar bağışladı

Son olarak iddianın paylaşıldığı gönderilerdeki yorumlara bakıldığında sosyal medya kullanıcılarının Schwarzenegger’in ekonomik durumunun kötü olduğuna yönelik çıkarımlar yaptığı görülüyor. Ancak bu çıkarımların da gerçeği yansıtmadığını söylemek mümkün.

Schwarzenegger geçtiğimiz sene ABD’de faaliyet gösteren Simon Wiesenthal Center isimli bir kuruluşa 100 bin dolar bağışlamasıyla gündeme gelmişti.

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

Instagram, schwarzenegger, 15 Ocak 2016

Facebook, Arnold Schwarzenegger, 15 Ocak 2016

Google Maps, Greater Columbus Convention Center

Greater Columbus Convention Center

Snopes, Was Arnold Schwarzenegger Forced to Sleep Outside a Hotel He Had Helped Open?, 6 Nisan 2018

Le Monde, Non, Arnold Schwarzenegger n’a pas dormi dans la rue après avoir été rejeté d’un hôtel, 27 Nisan 2018

Daily Pakistan, Was Arnold Schwarzenegger denied accommodation at hotel?, 21 Ağustos 2017

Independent, Arnold Schwarzenegger donates $100,000 to anti-hate charity after Charlottesville violence, 16 Ağustos 2017