ASELSAN’ın atom bombasını durdurabilen silah ürettiği iddiası

İDDİA: ASELSAN atom bombasını durduran silah yaptı.

YANLIŞ

Yeni Akit’te yer alan bir haberde, ASELSAN tarafından geliştirilen KORKUT Hava Savunma Silah Sistemi’nin, atom bombasını bile durdurabilecek kabiliyete sahip olduğu iddia edildi. Haberde, KORKUT Hava Savunma Silah Sistemi’nin atom bombasını nasıl durduracağına dair bilgiye ise yer verilmedi.

yeni-akit-korkut

ASELSAN’ın geliştirdiği KORKUT Kundağı Motorlu Namlulu Alçak İrtifa Hava Savunma Silah Sistemi, üç Silah Sistemi Aracı (SSA) ve bir Komuta Kontrol Aracı’ndan (KKA) oluşuyor. SSA’da hedefin hassas şekilde ateş altına alınmasını sağlayacak Atış Kontrol Radarı ile KKA’da hedeflerin tespitini gerçekleştirecek olan üç boyutlu mobil arama radarı taktik ihtiyaçlara uygun olarak geliştirilmiş.

ASELSAN basın birimi yetkilisi KORKUT Hava Savunma Sistemi’nin atom bombasını durdurabileceği iddiaları ile ilgili olarak teyit.org’a “Bizim böyle bir iddiamız yok, gazeteci arkadaşların uydurması” açıklamasında bulundu.

Havadan karaya füzeler, seyir füzeleri ve insansız hava araçlarına (İHA) karşı hava savunması yapan KORKUT ile ilgili detaylı özellikleri, Türk Silahları Kuvvetleri’nin (TSK) YouTube kanalında yer alan aşağıdaki videoda görebilirsiniz.

Yeni Akit daha sonra haberini düzeltti.

 

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz.