ATV’nin “Kuyu da referanduma evet dedi” alt bandı gerçek değil

İDDİA: atv Ana Haber bültenine çıkarılan Kuyu isimli köpek için alt bantta “Kuyu da referanduma evet dedi” yazısı yer aldı.

YANLIŞ

Beykoz’da 70 metre derinliğinde ve 30 santimetre çapındaki bir kuyuya düşen yavru köpek, 10 gün süren çalışmaların ardından kuyudan kurtarıldı. Kurtarma ekiplerinin konuk edildiği 15 Şubat Çarşamba akşamındaki atv Ana Haber bültenine Kuyu da getirildi.

Haberin ardından sosyal medyada dolaşıma giren ve Kuyu’nun atv Ana Haber bültenindeki ana ait görselde, alt bantta “Kuyu da referanduma evet dedi” yazdığı iddia edildi.

YouTube’ta yayınlanan ve Kuyu’nun kurtarma görüntülerinin  yer aldığı bir videonun başında da aynı ekran görüntüsüne yer verildi.

Ancak iddialarına aksine atv Ana Haber bülteninde böyle bir alt banda yer verilmedi. atv’nin resmi web sitesinde yer alan haber bültenine ait kayıtta, Kuyu’nun programa çıkartıldığı bölümü görmek mümkün. Sosyal medyada dolaşıma giren görselin aksine, yayındaki alt bantta “Kuyu canlı yayında!” yazısı yer aldı.

 

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz.