Ayı saldırısıyla ilgili görselin Sağlık Bakanlığı onaylı ilk yardım kitabında yer aldığı iddiası

İDDİA / Fotoğraf: Sağlık Bakanlığı onaylı bir ilk yardım kitabında ayı saldırısına karşı ne yapılması gerektiği ve ayının nasıl öldürülmesi gerektiğine dair açıklamalar yer aldı.  

YANLIŞ

Sosyal medyada yaygınlaşan bir görselde, Sağlık Bakanlığı onaylı bir ilk yardım kitabında ayı saldırdığında yapılması gerekenlerin gösterildiği iddia edildi. “Laik Hareket” isimli Facebook sayfasında paylaşılan iddia 7 binden fazla paylaşım aldı.

Ancak “Olası bir ayı saldırısında yapılması gerekenler” başlıklı görselin Sağlık Bakanlığı onaylı bir ilk yardım kitabında yer aldığı iddiası doğru değil. Görsel, ayılarla mücadele etmekle ilgili mizahi paylaşımlar yapan Bearmageddon isimli bir grup tarafından hazırlanmış ve internette “Brezilya Jiu Jitsu tekniğini ayıya karşı nasıl kullanırsınız?” başlığıyla dolaşıma girmişti. Görselin sağ alt köşesinde “Bearmageddon” logosu görülebiliyor.

Görselin orijinali.

Bearmageddon web sitesinde kendisini “ayılarla ilgili haberler veren, ayılardan korunma yöntemlerini anlatan bir kaynak” olarak belirtiyor. Ayrıca web sitesinde, Ethan Nicolle tarafından çizilen ve Kailey Frizzell tarafından renklendirilen hikayeler yayınlanıyor.

Grubun Facebook sayfasında iddiada yer alan görselin 4 Mayıs 2017 tarihinde yayınlandığını ve 45 binden fazla paylaşım aldığını görmek mümkün. Sayfa, 2016 yılından beri benzer içerikler paylaşıyor.  


Facebook sayfasında “Bear Safety Tips” ismiyle paylaşılan mizah içerikli başka paylaşımlar da bulunuyor.

Bakanlık onaylı ilk yardım kitaplarında böyle bir görsel bulunmuyor

Sağlık Bakanlığı’nın 2007 ve 2011 yılında yayınladığı ilk yardım kitaplarında böyle bir görsele rastlanmıyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na ait ilk yardım kitabında da böyle bir görsel yer almıyor. Yine Milli Eğitim Bakanlığı, UNICEF gibi kurumlar tarafından hazırlanan kitapçıklarda da böyle bir görselin olmadığı görülebiliyor.

Türk Kızılayı’nın hazırladığı ilk yardım kitabında da hayvanlarla ilgili olarak ilk yardım bilgileri arasında arı, akrep, yılan, deniz canlılarının sokmasında, ev hayvanlarının ısırmasında nasıl ilk yardımda bulunacağı ifade ediliyor.

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar:

Reddit, Bearmageddon tarafından paylaşılan görsel, 11 Mayıs 2017

Bearmageddon, Bearmageddon websitesinde grup hakkında paylaşılan bilgi

Facebook, Bearmageddon tarafından paylaşılan görsel, 3 Mayıs 2017

Facebook, Bearmageddon tarafından paylaşılan “Bear Safety Tips” görseli, 1 Ekim 2016

Sağlık Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı’nın hazırladığı ilk yardım kitabı dosyası, 2007

UNICEF, UNICEF ilk yardım kitabı dosyası

Kızılay, Türk Kızılayı’nın hazırladığı ilk yardım kitabı dosyası, 2011

İlk Yardım, Türk Kızılayı’nın hazırladığı ilk yardım kitabı dosyası, 14 Nisan 2015