Aynı fotoğrafın farklı haberler için kullanıldığı iddiası

İDDİA / Fotoğraf: BirGün, Cumhuriyet, Sözcü, Hürriyet gazeteleri aynı fotoğrafı farklı haberle birlikte kullandı.

YANLIŞ

Sosyal medyada ve En Son Haber isimli haber sitesinde yer alan paylaşımlarda, BirGün, Cumhuriyet, Sözcü, Hürriyet gazetelerinin Twitter hesaplarında aynı fotoğrafı kullanarak başka haberler paylaştıkları iddia edildi.


Ancak bu iddia doğru değil. BirGün ve Cumhuriyet gazeteleri, tweetlerinde farklı ifadelere yer verse de paylaştıkları haber aynı. Yani iddiada “farklı haberler” için aynı görselin kullanıldığı iddiası doğru değil. Hürriyet ve Sözcü’nün paylaştığı iddia edilen tweet görselleri ise montaj. Hürriyet ve Sözcü’nün paylaştıkları arasında böyle tweetler bulunmuyor.

BirGün ve Cumhuriyet gazeteleri aynı haberi farklı tweetlerle attı ancak olayda gerçekleşen farklı noktalara değindiler. Saldırıya uğrayan kadınlar, esnafla köpeğe tekme atmaları yüzünden tartıştı. Sonrasında kadınlarla tartışan kişilerin kadınların kıyafetleri nedeniyle “ne biçim giyiniyorsunuz?” dediği iddia edildi. Saldırıya uğrayan kadının videoda yaşanan olayı anlattığını görmek mümkün.

Hürriyet’in haberle ilgili Twitter paylaşımı;

Sözcü gazetesinin haberle ilgili paylaşımı;

Hürriyet ve Sözcü’nün attığı iddia edilen montajlı tweetler

Hürriyet ve Sözcü’nün montajlanmış fotoğraftaki tweetleri atmadığını görmek mümkün. Hürriyet gazetesinin tweetinde bulunan “hry.yt/SOqtU” linkine bakıldığında böyle bir habere rastlamak mümkün değil. Aynı zamanda arama motorlarında yapılacak bir aramayla Hürriyet’in bu başlıkla veya buna benzer başka bir başlıkla haber yayınlamadığı görülebiliyor.

Sözcü gazetesinin tweetinde kullanılan link ise doğru değil. Sözcü gazetesinin diğer tweetlerine bakıldığında böyle bir link kullanılmadığı görülüyor.

Sözcü gazetesinin montajlanmış fotoğrafta yer alan haber içeriğine en benzer haber ise Sokak ortasında genç kıza cinsel organını gösterdi, yakalandı!haberi. Ancak bu olay Erzurum’da gerçekleştiğinden yanlış görsel kullanılmış olsa dahi montajdaki fotoğrafta kullanıldığı şekliyle “İstanbul’un göbeğinde!” ifadesinin yer alması mümkün değil.

Ayrıca montajlanmış fotoğraftaki tweetlere bakıldığında, iki gazetenin attığı iddia edilen tweetlerdeki yazı karakteri ile Twitter’ın yazı karakteri aynı değil.

Ne olmuştu?

DHA’nın haberine göre, Nuray Hilal Başer ile Ceyda Kızılırmak, Kumbahçe Plajı’nda denize girip daha sonra yanlarındaki iki köpekle yürüyüş yapıyorlardı. Kızılırmak ve Başer mağaza vitrinlerine bakarken, beraberlerindeki iki köpeğin yanına sokak köpeği geldi. İddiaya göre, caddedeki bir mağazanın sahibi  M.O. tekme atarak, iş yerinin önündeki köpekleri uzaklaştırmak istedi. Kızılırmak ve Başer, bunun üzerine M.O.’ya tepki gösterdi. Başlayan tartışma sonrası, iddiaya göre, M.O., oğlu 17 yaşındaki K.O., çalışanları 28 yaşındaki M.Ç. ve 34 yaşındaki E.G. ile ismi öğrenilemeyen 2 çalışan daha, Kızılırmak ve Başer’e küfür edip, onları tekme tokat dövdü. Çevredeki esnaf Ceyda Kızılırmak ve Nuray Hilal Başer’i saldırganların elinden kurtarırken, 4 şüpheli, polis tarafından gözaltına alındı. Zanlılardan K.O. ifadesi sonrası serbest bırakıldı. Diğer üç zanlı ise ‘hakaret ve kasten yaralama’ suçlarından tutuklanma talebiyle adliyeye sevk edildi.

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar:

BirGün, Köpeğe tekme atan esnafı uyaran kadınların saldırıya uğradığını başlığa taşıyan haber, 4 Ekim 2017

Cumhuriyet, Saldıran esnafın kadınların kıyafetine karıştığını başlığa taşıyan haber, 5 Ekim 2017

Twitter, Hürriyet’in haberle ilgili paylaşımı, 4 Ekim 2017

Twitter, Sözcü’nün haberle ilgili paylaşımı, 4 Ekim 2017