Babil dizisine soruşturma açıldığı iddiası

İDDİA: RTÜK’e Babil dizisiyle ilgili birçok şikayet gidince dizi hakkında soruşturma açıldı.

YANLIŞ

Star TV’de 17 Ocak 2020’de yayına giren “Babil” adlı dizi hakkında çok şey yazılıp söylendi; çünkü dizinin baş karakteri görevden alınmış bir akademisyendi. 20 Ocak günü Twitter’da @ucankuscom tarafından paylaşılan bir gönderide ise, diziyle ilgili Radyo Televizyon Üst Kurulu’na (RTÜK) birçok şikayet gittiği ve dizi hakkında FETÖ propagandası şüphesiyle soruşturma açıldığı iddia edildi. İddia sosyal medyada birçok hesap tarafından paylaşılırken, çeşitli haber sitelerinde de yer aldı.  

Ancak iddia yanlış. Dizinin yapımcısı Ay Yapım, 24 Ocak 2020 tarihi itibariyle kendilerine ulaşmış bir soruşturma bilgisi olmadığını açıkladı. Konu RTÜK’ün bu haftaki olağan toplantı gündeminde de yer almıyor.  

Yapımcı: Herhangi bir soruşturma bildirilmedi 

İddialar üzerine Cumhuriyet gazetesinden Seyhan Avşar, Ay Yapım’ın avukatıyla görüştüğü ve iddiaların gerçeği yansıtmadığına dair bir açıklama yaptı. Teyit, açıklamayı haberleştiren Avşar’a konuyla ilgili detaylı bilgi almak için ulaştı. Avşar, Ay Yapım’ın avukatının verdiği ve açılmış ya da taraflarına ulaşmış bir soruşturma olmadığına dair bilgiyi yineledi. Yapımcı, Avşar’a verdiği bilgide, dizinin KHK ile değil, rüşvet aldığı iddiaları nedeniyle görevinden uzaklaştırılan bir akademisyeni konu aldığının iletildiğini söyledi. Teyit’in ulaştığı Ay Yapım da Seyhan Avşar’ın paylaştığı bilgiyi doğruladı.

Teyit, konuyla ilgili bilgi almak üzere RTÜK üyesi İlhan Taşçı’ya da ulaştı. Taşçı, bu haftaki RTÜK toplantısının gündem dosyasında diziyle ilgili bir madde gözükmediğini belirtti. Öte yandan Taşçı’ya göre bu, konunun ilerleyen günlerde veya son anda gündeme gelmeyeceği anlamına gelmiyor. Teyit’in ulaştığı RTÜK yetkilileri ise, dizilere gelen şikayetlerle ilgili bilgi paylaşmanın mümkün olmadığını ifade etti. 

RTÜK’ün soruşturma yetkisi yok

Herhangi bir konuyla ilgili soruşturma açılabilmesi için savcılığa şikayette bulunulması ve savcının da konunun incelenmesine karar vermesi gerekiyor. RTÜK’e yapılan şikayetler ise suç duyurusu niteliği taşımıyor. Ancak RTÜK herhangi bir yayın hakkında izleyicilerden gelen şikayetleri değerlendirme ya da değerlendirmeme hakkına sahip. Şikayetler dikkate alınacaksa kurumdaki uzmanlardan bir rapor isteniyor ve bu rapor üst kurula sunuluyor. Yaptırım kararını dokuz kişiden oluşan bu kurul alıyor. Bu yaptırımlar yayın durdurma, kınama ya da para cezası olabiliyor. RTÜK bir soruşturma ya da kovuşturma organı olmadığından yapabilecekleri bundan ibaret. 

Teyit, iddianın sahibi UçanKuş TV’ye de ulaşmaya çalıştı, ancak şu ana kadar yanıt alamadı.

17 Ocak’ta yayına giren ve başrollerini Halit Ergenç, Aslı Enver, Ozan Güven ve Nur Fettahoğlu’nun paylaştığı dizinin seyirciyle buluştuğu ilk bölümü, ihraç edilen bir akademisyenin çocuğunun tedavisi için yaptıklarını anlatıyordu. İlk bölüm yayınlandığı gün AB grubunda zirvede yer aldı. Dizi Star TV’nin sitesinden ise şu ana kadar 830 binden fazla kez izlendi. Dizinin konusu, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası kamudan ihraç edilenlerin yaşadıklarını hikayelendirdiği varsayımıyla değerlendirilmiş ve hem övgü, hem de yergi toplamıştı. 

Sonuç olarak Babil dizisiyle ilgili 22 Ocak 2020 itibariyle soruşturma yürütüldüğü iddiası gerçeği yansıtmıyor. Dizinin yapımcısı kendilerine ulaşmış bir bildirim olmadığını açıkladı. RTÜK gündeminde de diziyle ilgili şikayetlerin değerlendirilmesi bulunmuyor. İddia bu haliyle yanlış bilginin en yaygın yedi türünden uydurmaya örnek.

Kaynaklar

Star Tv, Genel bilgi

Twitter, Seyhan Avşar açıklama, 21 Ocak 2020

Seyhan Avşar ile yapılan telefon görüşmesi, 21 Ocak 2020, 18.00

RTÜK ile yapılan telefon görüşmesi, 22 Ocak 2020, 10.56

İlhan Taşçı ile yapılan telefon görüşmesi, 22 Ocak 2020, 14.30

RTÜK, Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanun

HaberTürk, 17 Ocak reyting sonuçları, 18 Ocak 2020

Star TV, Babil dizisi 1. bölüm

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

Star Tv, Genel bilgi

Twitter, Seyhan Avşar açıklama, 21 Ocak 2020

Seyhan Avşar ile yapılan telefon görüşmesi, 21 Ocak 2020, 18.00

RTÜK ile yapılan telefon görüşmesi, 22 Ocak 2020, 10.56

İlhan Taşçı ile yapılan telefon görüşmesi, 22 Ocak 2020, 14.30

RTÜK, Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanun

HaberTürk, 17 Ocak reyting sonuçları, 18 Ocak 2020

Star TV, Babil dizisi 1. bölüm