Barcelona’nın stadı Camp Nou’da Atatürk posteri açıldığı ve Messi’nin Atatürk baskılı tişört giydiği iddiası

İDDİA / Fotoğraf: Barcelona’nın stadı Camp Nou’da Atatürk posteri açıldı ve Messi Atatürk baskılı tişört giydi.

YANLIŞ

Sosyal medyada 30 Ekim 2018’de paylaşılan ve teyit.org’a ihbar olarak gönderilen fotoğrafta Barcelona’nın stadyumu Camp Nou’da Atatürk posteri açıldığı ve Messi’nin Atatürk baskılı tişört giydiği iddia edildi.

Facebook’ta bir kullanıcı tarafından paylaşılan görsel 29 bin kişi tarafından paylaşıldı ve bin 200 kişi tarafından beğenildi. Görsel başka sosyal medya sayfaları tarafından da paylaşıldı.

Fakat kolajda kullanılan fotoğrafların Barcelona’nın stadyumu Camp Nou’da Atatürk posteri açıldığını ve Messi’nin Atatürk baskılı tişört giydiğini gösterdiği iddiaları doğru değil. Atatürk görselleri farklı zamanlarda çekilen fotoğraflara montajlanmış.

Stadyum fotoğrafı montajlanmış

Camp Nou’da Atatürk posteri açıldığı iddia edilerek paylaşılan fotoğraf montajlanarak hazırlanmış. Fotoğraf, 1 Mayıs 2013 tarihinde Barcelona ve Bayern Münih arasında oynanan Şampiyonlar Ligi maçında çekilmiş.

Fotoğrafın orijinalinde sahanın ortasında sadece Şampiyonlar Ligi logosunun olduğu görülebiliyor. Fotoğrafta ön tarafta bulunan ve stadyumun fotoğrafını çeken kişinin Bayern Münih’te oynayan Franck Ribery’nin 7 numaralı formasını giydiğini görmek mümkün.

Bayern Münih’in 0-3 galip geldiği söz konusu maçın hemen öncesinde çekilen görüntülerde seyircilerin oluşturduğu koreografi görülebiliyor.

Messi’nin fotoğrafı da montaj

Messi’nin formasının altına Atatürk tişörtü giydiğini iddia eden fotoğraf da montajlanmış.

Fotoğrafın orijinaline bakıldığında Messi’nin üzerinde “Fuerze Tío” (Güçlü Ol Amca) yazdığını söylemek mümkün.İspanya futbolunun en üst düzey ligi olan La Liga’nın İngilizce resmi Twitter hesabından paylaşılan videoda Messi’nin formasının altına giydiği tişörtü gösterdiği anlar görülebiliyor.

Fotoğrafın Barcelona ve Real Madrid arasında 10 Mart 2007’de oynandığı ve Messi’nin 3 gol attığı maçtan olduğunu ve söz konusu tişörtü maç sırasında hasta olan amcasına mesaj göndermek için giydiğini söylemek mümkün.

Messi’nin bu fotoğrafının birçok farklı kullanıcı tarafından değişik şekillerde montajlandığı görülebiliyor. Aynı fotoğrafı farklı görsellerle montajlamak için yaratılmış internet siteleri de mevcut. “Pho.to” adlı internet sitesine girildiğinde istenilen fotoğraf seçilerek Messi’nin tişörtüne yerleştirebiliyor.

Bununla birlikte, Arda Turan’ın Barcelona’da oynadığı döneme denk gelen 10 Kasım 2016’da takımın Türkçe resmi Twitter hesabından Atatürk ile ilgili bir paylaşım yapılmıştı.

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

UEFA, 1 Mayıs 2013 Barselona- Bayern Münih maç bilgileri

RedMunich, Camp Nou fotoğrafının orijinali

YouTube, Barselona- Bayern Münih maçından görüntüler, 1 Mayıs 2013

YouTube, Barselona- Bayern Münih maçından görüntüler, 22 Mayıs 2013

VizcaelBarca, Messi’nin 10 Mart 2007 Real Madrid maçından fotoğrafı

Benny, Messi’nin 10 Mart 2007 Real Madrid maçından fotoğrafı

LioMessi.WordPress, Messi’nin 10 Mart 2007 Real Madrid maçından fotoğrafı
Twitter, La Liga’nın Barselona- Real Madrid maçına dair attığı tweet, 10 Mart 2018

TransferMarkt, 10 Mart 2007 Barselona-Real Madrid maç bilgileri

The New York Times, F.C Barselona ile ilgili yazı, 14 Mart 2007

Pinterestt, Messi’nin montajlanmış fotoğrafı, 1 Haziran 2018

Pho.to, Fotoğraf montajlama sitesi

Twitter, Barselona’nın Türkçe resmi twitter hesabından atılan 10 kasım tweeti, 10 Kasım 2016