Barış Pınarı Harekatı’nda askerin küçük çocuğa çikolata verdiği iddiası

İDDİA: Sınırda küçük bir çocuğa Türk askerinin çikolata verdiği video Barış Pınarı Harekatı’ndan.

YANLIŞ

Twitter’da yer alan @finansdunyasi adlı hesabın yaptığı videolu paylaşımda, küçük bir çocuğa askerin çikolata verdiği görüntüler yer alıyor. İddia konusu videonun yer aldığı paylaşım, #BarısPınarıHerakatı hashtagi ile yayımlanmış ve 500 retweet ile 2 bin 500 beğeni almış.

Ancak video Barış Pınarı Harekatı’ndan değil. Video 2017 yılından beri internette dolaşımda. 

Video en az 2 yıldır internette

Söz konusu paylaşımın yer aldığı video, 24 Ağustos 2016 ila 29 Mart 2017 tarihleri arasında süren Fırat Kalkanı Harekatı’nda askerlerin sınırdaki küçük bir çocuğa çikolata verdiği belirtilerek paylaşılmış. Video ile ilgili paylaşımlardan biri TRT Haber’in internet sitesinde 9 Ocak 2017 tarihinde yayımlanan bir haberde yer alıyor. 

Video Onedio ve farklı haber sitelerinde de yer alıyor. YouTube üzerinden de 8 Ocak 2017 tarihli bir videodan iddia konusu karelere ulaşmak mümkün.

Sonuç olarak @finansdunyasi isimli hesaptan yapılan paylaşımdaki video Barış Pınarı Harekatı sırasında kaydedilmemiş. Videonun Fırat Kalkanı Harekatı sırasında kaydedildiğine dair bulgulara rastlanıyor ve iddia konusu video Ocak 2017 itibari ile internette bulunabiliyor. Paylaşımın bu haliyle, yanlış bilginin en yaygın yedi türünden “hatalı ilişkilendirme”ye örnek teşkil ettiği söylenebilir.

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

TRT Haber, Mehmetçik'ten Suriyeli minik çocuğa çikolata ikramı, 9 Ocak 2017

Onedio, Türk Askerlerinin Suriyeli Çocuğa Çikolata İkramı, 9 Ocak 2017

YouTube, Vefalı Türk geldi yine, 8 Ocak 2017